Tři roky Miloše Zemana: 12 porušených slibů, řada nesplněných. Co na to Hrad?

Praha - Dnes jsou to přesně tři roky, co převzal roli hlavy státu prezident Miloš Zeman. Za své funkční období porušil 12 předvolebních slibů ze 42 analyzovaných, dalších 5 nerealizoval a tři jsou nesplnitelné. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz, podle které průběžně plní 8 slibů a 14 jich už zcela naplnil.

Miloš Zeman

Server Demagog.cz zanalyzoval 42 předvolbních slibů prezidenta Miloše Zemana a zjistil jejich porušení ve dvanácti případech. Upozornil například, že Zeman si s sebou chtěl vzít na Hrad pouze tajemníka a řidiče. "Pokud pomineme prezidentovy externí poradce bez kanceláře (jde jak o členy expertního týmu, tak o oficiální poradce) a ve výroku zmíněného tajemníka, stále existuje větší množství osob, které Miloš Zeman "vzal na Hrad"," zhodnotil Demagog.

"Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce." Tak zněl další slib Miloše Zemana, i ten ale podle analýzy porušil. V současné době má totiž prezident podle oficiálního seznamu dostupného na webu Pražského hradu poradců hned 15. Podobně byl nesplněn slib o automatickém jmenování velvyslanců, který Zeman porušil hned v prvním roce svého mandátu, kdy se do médií dostal spor mezi ním a tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. První velvyslance jmenoval až více než 4 měsíce po své inauguraci.

"Na mou prezidentskou kampaň, bude-li nějaká, bude zapotřebí dvou až tří milionů korun," uvedl dále Zeman. Demagog ale upozornil, že podle vyúčtování prezidentské kampaně Miloše Zemana za rok 2012 činily celkové náklady na prezidentskou kampaň 23 460 000 korun a náklady na prezidentskou kampaň v roce 2013 činily 13 800 000 korun, celkové náklady prezidentské kampaně tedy představovaly 37 260 000 Kč.

Prezident také uvedl, že by nikdy nevystupoval veřejně proti vládě. "Miloš Zeman ve funkci prezidenta republiky vládu (některé její členy) kritizuje, jeho slib je tak hodnocen jako porušený. Zřejmě nejznámějším případem, kdy prezident vystoupil veřejně proti vládě, byl jeho rozhovor na Českém rozhlase v pořadu Hovory z Lán 2. listopadu 2014. Celý rozhovor je k dispozici prostřednictvím přehrávače Českého rozhlasu. V čase 47:15 prezident Zeman říká: "...nejsem člověk, který by vládu nekritizoval, pokud si nemyslí, že si to zaslouží. Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, že podlehla panu Kalouskovi a zkurvila služební zákon," vyvrátil další slib Demagog.

Zeman také uvedl, že kritizuje své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni, a když oni o něm prokáží totéž, tak pokorně sklopí uši. Kauza točící se kolem údajného článku Ferdinanda Peroutky "Hitler je gentleman" ale ukázala opak. "Tím, že prezident neuznal svou chybu, také neprojevil dostatek pokory, a to ani v případě, že by se prokázalo, že nemá pravdu. Slib tak hodnotíme jako porušený," píše se v analýze.

Rychetský, Šlouf i Zbytek? Splněno

Kromě tří nesplnitelných slibů a několika nerealizovaných či průběžně plněných má ale prezident na svém kontě i řadu dodržených slibů. Patří mezi ně například Miroslav Šlouf a Zdeněk Zbytek, o kterých Zeman prohlásil, že si je na Hrad nikdy s sebou nevezme. A skutečně se tak nestalo.

Zeman rovněž uvedl, že by rád opětovně jmenoval soudcem Ústavního soudu Pavla Rychetského. "Pavlu Rychetskému skončil jeho desetiletý mandát v Ústavním soudu v srpnu 2013. Miloš Zeman ho ovšem navrhl na další funkční období a v červnu 2013 byla jeho nominace schválena v Senátu. 7. srpna byl poté Rychetský znovu jmenován ústavním soudcem. Tento slib tedy prezident Zeman již splnil," hodnotí Demagog.cz.

"Od Václava Havla i Václava Klause bych se v případě zvolení lišil tím, že bych v souladu s ústavou pravidelně navštěvoval jak zasedání vlády, tak promlouval před oběma komorami Parlamentu," slíbil také prezident. I to dodržel a během prvních dvou let svého mandátu obě komory navštívil více než jeho předchůdci Václav Klaus a Václav Havel.

Uvedl také, že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko. "Miloš Zeman se ujal funkce prezidenta dne 8. března 2013. Jeho první zahraniční cesta se uskutečnila ve dnech 4. až 5. dubna a skutečně vedla na Slovensko," připomněla analýza.

Zeman také slíbil, že by podepsal zrušení druhého pilíře důchodového pojištění a na Hradě vyvěsil vlajku Evropské unie. I tyto sliby byly oba splněny. "Navštívím jednotlivé kraje České republiky, kde bych se rád setkal s vynikajícími osobnostmi v těchto krajích bez ohledu na to, zda v těchto volbách volili mého protikandidáta nebo mě," uvedl dále prezident, a i tento slib podle analýzy splnil.

Server EuroZprávy.cz požádal prezidentskou kancelář o reakci na některé nesplněné sliby, na "bezcenné výkřiky Demagog.cz" ale nechce hradní mluvčí Jiří Ovčáček reagovat. "Toto sdružení se zdiskreditovalo soustavnou antizemanovskou kampaní. Sdružení, které vyčítá panu prezidentovi finanční pomoc Klokánkům, si zaslouží jen opovržení. A ještě jeden příklad - pan prezident vládu jako takovou pochválil ve Vánočním poselství. Důkaz, že je Demagog.cz demagogem," uvedl pro EuroZprávy.cz Ovčáček.

Témata: Miloš Zeman

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama