Norská vláda slíbila prošetřit pochybení Barnevernetu

Praha - "Úsilí o nápravu bezpráví způsobeného norským Barnevernetem nezůstalo bez odezvy a začíná přinášet své výsledky. Samotná norská vláda se nechala slyšet, že provede prošetření celého systému ochrany dětských práv," píše v komentáři, který má k dispozici server EuroZprávy.cz, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v boji proti norské sociální službě

Konkrétně během jara je plánováno zahájení procesu otevírání jednotlivých sporných případů kvůli zjištění chyb, kterých se měl Barnevernet v minulosti dopustit.

Ve svém vyjádření pro norský list Stavanger Aftenblade to řekl Kai Morten Terning, který působí jako sekretář na ministerstvu pro děti, rovnost a sociální začleňování. Tento krok má být reakcí na nedávné velmi ostré vyjádření advokátky a expertky na lidská práva Gro Hillestand Thune, která kritizovala četná pochybení Barnevernetu, a volala po vytvoření profesionálního a nezávislého výboru, v němž by měly být prošetřovány jednotlivé sporné případy pro odhalení pochybení v systému péče o děti.

Utrpení mladé Idy

Konkrétně upozorňovala na případ Idy, sedmnáctileté dívky, která žila jen se svoji matkou, a odebrána byla v patnácti letech. Tato dívka omylem poslala zprávu určenou jednomu z jejích kamarádů svému učiteli. Ve zprávě se IDA zmiňovala o tom, že brala valium a byla v době, kdy nějaký čas žila s matkou Africe, znásilněna.

Učitel věc iniciativně nahlásil na příslušná místa, což vedlo k následnému odebrání. Potřeba je zde také zmínit, že dětství Idy nebylo lehké a pro odebrání by se v tomto případě daly najít i rozumné důvody, nicméně Barnevernet namísto pomoci úplně zruinoval dívce život. Ida byla odloučena od své rodiny, přátel a všech svých dosavadních zálib a umístěna do 1300 kilometrů vzdáleného dětského domova.

Pobyt v zařízeních Barnevernetu pro ni představoval nepředstavitelné utrpení. Po odebrání byla přemístěna sedmkrát za osm měsíců a čekala tři a půl měsíce v nouzovém zařízení ve Stavangeru. Zoufalá situace ji dovedla k velmi agresivnímu chování, které obrátila i proti sobě v podobě sebepoškozování. Důsledkem toho skončila mnohokrát v nemocnici, protože mj. polykala rozbité sklo.

Podrobný popis komplikovaného případu této nešťastné dívky by vydal na několik samostatných článků. Jedno je ale jasné. Vzhledem k relativně vysokému věku Idy se mělo více přihlédnouti k jejímu mínění, což se ale nestalo. Právě proniknutí této velice zamotané a složité kauzy na veřejnost mělo velký vliv na to, že i norští politici volají po důkladném přezkoumání toho, jak Barnevernet pracuje.

Bezprecedentní záležitost

Ale zpátky k samotnému vyšetřování případů Barnevernetu. Dle slov už zmíněného sekretáře je to poprvé v historii, kdy vláda bude prozkoumávat jednotlivé případy k odhalení toho, jak pracuje Barnevernet jako celek.

Další dobrou zprávou je prohlášení samotné ministryně Solveig Horne, podle něhož by měly být při rozhodování o náhradní péči upřednostňována nejbližší, tedy biologická rodina. Pokud dítě bude muset být vychováváno jinde než u biologických rodičů, mělo by přejít k někomu z blízké rodiny. Nerad bych chválil předčasně, ale zdá se, že se norské kroky ubírají správným směrem.

Norský posun ve věci Barnevernetu považuji za obrovský úspěch a jsem rád, že si norská vláda uvědomila závažnost celé situace. Většina lidí v norské sociálce sice dělá svoji práci tak, jak má, nicméně v minulosti došlo a stále dochází k pochybením, která musí být bezpodmínečně napravena.

O řadě z případů už jsem psal a není snad třeba je zde více popisovat. Proto doufám, že nyní nezůstane jen u slov a norské vyšetřování povede k tomu, že spravedlnosti bude učiněno za dost.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Související:

Právě se děje

reklama