Nejvýraznější osobnost ČR v roce 2015? Došlo k zajímavému posunu

Praha - V únoru Centrum pro výzkum veřejného mínění v rámci svého průzkumu položilo respondentům otázku, koho považují za nejvýraznější osobnost veřejného dění v uplynulém roce. Respondentům nebyla předložena žádná nabídka odpovědí a měli tedy možnost odpovědět zcela spontánně, přičemž mohli uvést až dvě různá jména.

Miloš Zeman

Za nejvýraznější postavy veřejného dění v loňském roce považují čeští občané především vrcholné představitele státní správy. Nejčastěji byl nejvýraznější osobností zvolen prezident Miloš Zeman, který jako jediný přesáhl hranici 50 %. Uvedlo ho 58,5 % respondentů.

Zhruba dvě pětiny dotázaných uvedly jako nejvýraznější osobnost loňského veřejného dění ministra financí Andreje Babiše (42 %). Necelá pětina dotázaných (19 %) pak za nejvýraznější osobnost roku 2015 označila předsedu vlády Bohuslava Sobotku.

"Je vidět, že i na prvních třech místech lze zaznamenat značné rozdíly – 16,5 procentního bodu mezi prvním a druhým a 23 procentních bodů mezi druhým a třetím nejvýraznějším, uvedl soc.cas.cz.

10 % dotázaných jako nejvýraznější osobnost loňského roku označilo zpěváka Karla Gotta. Okolo 5 % respondentů v této otázce označilo politika Miroslava Kalouska a hokejistu Jaromíra Jágra.

Podrobnější analýza pak ukázala, že Andreje Babiše považují za nejvýraznější osobnost spíše lidé orientovaní k politickému středu či k pravici. Oproti tomu Miloše Zemana či Bohuslava Sobotku zvolili přirozeně ti, kteří se na pravolevé škále politické orientace posouvají směrem k levici. Ostatní sociodemografické charakteristiky na odpovědi respondentů neměly vliv.

Totožná otázka byla respondentům položena i před rokem, v únoru roku 2015. U jmen na horních příčkách žebříčku prakticky nedošlo ke změnám, obsazují je stále Miloš Zeman, Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Karel Gott, a to i ve stejném pořadí.

Co se týče posunu u jednotlivých osobností mezi lety 2014 a 2015, u převážné většiny z nich nedošlo k výraznému pohybu. O 5,5 procentních bodů vzrostl podíl těch, kteří za nejvýraznější osobnost uplynulého roku považují Karla Gotta, který je v poslední době v médiích zmiňován především ve spojení se svým zdravotním stavem. Bohuslava Sobotku pak za nejvýraznější osobnost považuje o 4,5 % dotázaných více než před rokem.

Zajímaví jsou také ti, kteří v loňském průzkumu vůbec zmiňováni nebyli, zatímco letos překročili hranici 1 %. Je to především nedávno zesnulý komunistický politik Miloslav Ransdorf, kterého za nejvýraznější osobnost letos označilo přes 1,5 % respondentů. Oproti tomu v loňském průzkumu ho jakožto nejvýraznější osobnost nezmínil vůbec nikdo. O jeden procentní bod došlo k nárůstu u těch, kteří za nejvýraznější postavu českého veřejného dění považují biatlonistku Gabrielu Soukalovou, která v předchozím průzkumu takřka vůbec nefigurovala.

K obdobnému posunu došlo i v případě německé kancléřky Angely Merkelové, která v minulém roce nebyla vůbec zmíněna, a která v České republice bývá často spojována s uprchlickou krizí.

Na druhé straně jsou zde i ti, kteří v loňském průzkumu zmiňováni byli, ovšem v aktuálním ne. Je to především zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová, kterou jako nejvýraznější osobnost v roce, kdy zemřela (2014), uvedlo 3,5 % dotázaných, zatímco letos ji nezmínil takřka nikdo. Dále je to tenistka Petra Kvitová, kterou loni zvolila 3 % respondentů a v letošním výzkumu zmiňována nebyla. V rámci letošního výzkumu nebyly jako nejvýraznější osobnosti minulého roku uvedeny ani evropská komisařka Věra Jourová či snowboardistka Eva Samková.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama