Totalitní Čína? Češi nesouhlasí, většina je pro rozvoj vztahů s Pekingem

Praha - Většina Čechů vnímá kladně rozvíjení česko-čínských vztahů. Pozitivně je domácí populací vnímána i nadcházející návštěva čínského prezidenta. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

Ilustrační foto

Z aktuálních aktivit čínských investorů v ČR je nejlépe vnímán plánovaný vznik přímé letecké linky Praha-Čína, který vnímá v souhrnu kladně 84,8 % domácí populace.

Velmi zajímavé je i zjištění, že v souhrnu 74 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, vnímá kladně i historicky první návštěvu čínského prezidenta ČR. Čínský prezident Si Ťin-pching, který v loňském říjnu navštívil Velkou Británii, navštíví 28. března ČR a poté odcestuje do USA.

Historicky první návštěvu čínského vrcholného představitele v historii ČR přitom vnímá 38,9 % dotázaných jako návštěvu představitele jednoho z ekonomicky nejsilnějších států, který má dobré obchodní vztahy jak s Ruskem, tak s Anglií a USA a nyní i s ČR. Jako významnou událost pro ČR a její ekonomiku vnímá tuto státnickou návštěvu 25,6 % dotázaných. Naopak jako návštěvu představitele totalitního státu, s níž nesouhlasí, vnímá tuto událost pouze 12,1 % dotázaných.

Skutečnost, že většinová domácí populace vnímá aktivity čínských investorů v ČR velmi pozitivně, dokládá i kladné hodnocení v souhrnu 73,1 % navázání strategického partnerství mezi ČR a Čínou a prohloubení vzájemné spolupráce.

Stejně tak další plánované investice Číny do ČR hodnotí v souhrnu kladně 65,9 % dotázaných.

Nadpolovičně (56,5 %) je v souhrnu domácí veřejností kladně hodnocen i vstup čínských bank na český finanční trh.

V souhrnu 55,3 % fanoušků a příznivců domácí fotbalové scény pak kladně hodnotí i nákup fotbalové Slávie čínskými investory. Jistým vzorem příznivcům fotbalu může být i tradiční anglický fotbalový klub Chelsea FC, jehož majitelem se v roce 2003 stal ruský miliardář Roman Abramovič, pod jehož vedením nastala nejúspěšnější doba v historii klubu. Vstup silného zahraničního investora do tradičního českého klubu tak může v očích řady fotbalových příznivců být vnímán jako pozitivní signál pro celé domácí fotbalové prostředí, které se dlouhodobě potýká jak s nedostatkem diváků na stadionech, tak i s tím souvisejícími finančními problémy.

Psali jsme:  

Kladné nadpoloviční hodnocení v souhrnu 69,4 % dotázaných panuje i v názoru na návštěvy Čínské lidové republiky prezidentem Milošem Zemanem a dalších českých politiků.

Skutečnost, že u domácí populace nepřevažuje vůči Čínské lidové republice animozita, ale naopak převládá kladný vztah, je patrný i v názoru na obchodní a partnerské vztahy ČR s Čínou, s níž bychom dle názoru v souhrnu 74,4 % dotázaných měli vzájemnou spolupráci dále více upevňovat.

Navázání hlubší hospodářské spolupráce ČR s Čínou je podle názoru 40,3 % dotázaných velice správné řešení pro vyvedení ČR z hospodářské závislosti na EU. Navázání hlubší hospodářské spolupráce ČR s Čínou je dle názoru 29,5 % respondentů jednoznačně správný krok, který bude ve všech směrech pro ČR výhodný. Naopak jako odsouzeníhodný krok, kterým ČR legitimizuje porušování lidských práv v Číně, považuje navázání hlubší hospodářské spolupráce ČR s Čínou 9,6 % dotázaných.

Pražští zastupitelé schválili podpis sesterské smlouvy s hlavním městem Čínské lidové republiky Pekingem. V jejím rámci rovněž schválili uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Partnerství hlavní domácí metropole s Pekingem považuje za správné a prospěšné v souhrnu 50,9 % veřejnosti.

V souhrnu lze říci, že za většinově kladným hodnocením navázaní vzájemné hospodářské spolupráce mezi ČR a Čínou může stát mj. jak skutečnost, že Čína je jednou z nejsilnějších a nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa, tak i skutečnost, že většina spotřebního zboží včetně značkové elektroniky, ale i značkového oděvního zboží, se vyrábí právě v Číně. Navíc veškeré výroby z Číny postupem času získali punc kvality a není tedy již žádný zásadní důvod, proč Čínu vnímat negativně. Nicméně v kontextu právě s ekonomickými aspekty se lze domnívat, že domácí populace vnímá vzájemné partnerství Číny a ČR jako příslib přísunu kapitálu potřebného k oživení domácí ekonomiky a garance určité formy jistoty, která může být garantem vzniku nových pracovních míst, a obecně i dalších zajímavých příležitostí, které toto partnerství do budoucna může pro ČR znamenat.

Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 10. - 16. 3. 2016 na vybrané skupině 3.058 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 21.608 dotázaných.

Témata: průzkumy | Čína | češi

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Fraška ve Sněmovně. Interpelace poslanců ANO nahrávala Babišovi, aby se…

16.09.2021 16:52 Většina dotazů na premiéra Andreje Babiše (ANO) mířila dnes odpoledne při sněmovních ústních…

Hřib vyzval Babiše k obnovení testů na covid-19 ve školách

16.09.2021 16:19 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na…

Babiš chce zabránit zvyšování cen energií

16.09.2021 15:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že jeho vláda učiní maximum proti zvyšování cen energií. Na…

Zeman vyhlásil termíny podzimních voleb pro lidi v karanténě

16.09.2021 14:54 Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v…

Kancelář prezidenta nepochopila svoji úlohu. Mlčení ohledně Zemanova…

16.09.2021 14:38 Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tvrdí, že Kancelář prezidenta republiky ignoruje…

Už si udělali volno? Na zřejmě poslední interpelace nedorazili ministři…

16.09.2021 13:42 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

ANO znovu blokuje schvalování novely o platech učitelů

16.09.2021 13:26 Sněmovna ani třetí den své pravděpodobně poslední předvolební schůze nebude schvalovat vládní…

Prezident Zeman není v ohrožení života, oznámil Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Aktualizováno Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

O odvolání radní Lipovské z Rady ČT poslanci dnes jednat nebudou

16.09.2021 12:40 Sněmovní většina dnes odmítla zařadit na program schůze návrh na odvolání radní Hany Lipovské z…

Platy ve veřejné správě podle Schillerové zřejmě porostou

16.09.2021 11:53 Platy zaměstnanců ve veřejné správě by mohly stoupnout o inflaci, tedy zhruba o 3,5 procenta. Možný…

Související:

Právě se děje

reklama