Řešíme tady Čapí hnízda a kritiky Číny. Ale závažné problémy leží nepovšimnuty, varuje komunista

Praha – Místo, aby politici i média řešili skutečné problémy, zabývají se Andrejem Babišem a kauzou kolem Čapího hnízda, nebo kritiky Číny. Jenže podle předsedy KSČM by se pozornost měla zaměřit třeba na „prapodivné privatizace“, které vlády po roce 1992 schvalovaly.

Jaroslav Faltýnek /ANO/ a Vojtěch Filip /KSČM/ v Poslanecké sněmovně

„Každý den, který marně uplyne, znamená, že další z podivných privatizací, které schvalovaly vlády po roce 1992, už nebude moci být potrestána. Namísto řešení tohoto skutečného problému, který těžce poznamenal novodobou českou historii, máme opět náhradní témata, která přináší do české veřejnosti viníci 'mafiánského kapitalismu'. Média včetně těch, která mají naplňovat 'veřejnou službu', v poslední době řeší a div se nepřetrhnou, aby dala prostor několika málo nepříliš etickým vystoupením kritiků ČLR, nebo čas utrácejí kauzou kolem ministra financí Andreje Babiše (ANO) a tzv. Čapího hnízda" zlobí se šéf komunistů a místopředseda Poslanecké Sněmovny.

Připouští, že třeba Čapí hnízdo si vysvětlení zaslouží. „Ale proč máme společně s kolegy v Poslanecké sněmovně odpovídat na dotazy novinářů týkající se právě jen této věci. Osobně jsem také zvědavý, jak ona šetření dopadnou. Do té doby se však vyhýbám předčasným soudům. Ale jsem přesvědčen, že jsou tady mnohem zajímavější a co do objemu ztráty veřejného majetku a peněz daňových poplatníků i mnohem větší 'kauzy', které by si zasloužily mediální pozornost," tvrdí Filip.

Připomíná, že před více než půl rokem interpeloval ministra financí, aby vyčíslil tzv. "nedobytné" pohledávky státu z velké privatizace. Měl by se prý také začít starat, aby se žádná z těchto pohledávek nepromlčela. Promlčecí doba podle trestního zákona je 20 let. „Ministr Babiš již není na ministerstvu žádným nováčkem. A jelikož si ustavičně nasazuje masku bojovníka proti zlodějnám, které se u nás děly a dějí, jak ostatně neustále a rád tvrdí, že 'všichni kradou', věřím, že dostojí svých slov a postaví se výzvě hodné hrdiny," rýpnul si komunista.

A co přesně má na mysli? „Důsledné prošetření privatizačních zločinů a vyčíslení závratných škod, kterých se strůjci privatizací dopustili nejen na státní pokladně. Je potřeba prozkoumat bankovní sektor, a to důsledně, počínaje IPB, ale i prošetřit tehdejší krachy družstevních záložen a některé zvlášť pochybné privatizace velkých podniků. Nebo už si někteří nepamatují na rozkrádání majetku po roce 1989, které se dělo doslova za bílého dne? Existují důkazy, že některé privatizační zlodějny nebyly záměrně vyšetřovány, o tom jsem psal v oné interpelaci. Někteří dokonce intenzivně usilovali a dodnes usilují o promlčení trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku v 90. letech a zametení všech možných stop rovnou pod koberec. Tomu chceme ze všech sil zabránit," vysvětluje předseda KSČM.

Prý už kvůli občanům, kteří si podle něj zaslouží znát celou pravdu. „Když se totiž tehdy kácely při privatizaci lesy, létaly obrovské zlaté třísky. A některým rovnou do kapes. Smutné je, že si jen málokdo uvědomí, že právě toto rozkrádání má za následek pád řady významných státních podniků, jejichž výrobky byly známé po celém světě. Jak však krachovaly podniky pod taktovkou privatizátorů, přicházeli lidé o práci. Dnes už se jen těžko můžeme chlubit ryze českými výrobky. Řada věcí se u nás sice vyrábí, ale fabriky či společnosti vlastní velmi často zahraniční investoři, kteří je získali za zlomek ceny. Jsem životní optimista, věřím proto, že se česká společnost dočká prošetření privatizačních zlodějen z devadesátých let, abychom se dozvěděli, jak moc utrpěla státní pokladna a kdo si díky privatizacím 'namastil kapsy', jak se lidově říká... A ministr financí může plnit úkol, za který je placen," dodal Filip.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Související:

Právě se děje

reklama