Ostrá kritika Chovance a policie. Musí chránit zákony a ne být ozbrojenou složkou prezidenta, volají zelení

Praha – Strana zelených (SZ) má námitky vůči policejním zásahům, které doprovázely návštěvu čínského prezidenta SI Tin-pchinga. Podle zelených jde o vyvrcholení dlouhé řady excesů, které v občanech posilují nedůvěru v policii.

Policie ČR při zásahu na manifestaci na podporu uprchlíků, která se uskutečnila 26. června na Moravském náměstí v Brně. Kam ve stejný den svolali protest i radikálové z Dělnické mládeže. (26. června 2015)

SZ dlouhodobě kritizuje zejména ministra vnitra Chovance, který podle ní nedokáže usměrnit policejní složky tak, aby zasahovaly zejména proti projevům neonacismu a podněcování k násilí.

„Policie nechrání základní občanská práva, jako je právo na svobodu projevu nebo shromažďování, ale zjevně stojí na straně těch, kteří tyto svobody porušují," uvádí Michal Berg, 2. místopředseda strany.

Podle místopředsedy Petra Kutílka policie příliš často zasahuje zcela neadekvátně proti demonstrantům pokojně vyjadřujícím svůj názor. „Omezování demonstrantů vyjadřujících svou podporu dodržování lidských práv v Číně a Tibetu během návštěvy čínského prezidenta je jen vyvrcholením těchto chyb. Za tato trvající pochybení musí nést ministr vnitra politickou odpovědnost," uvádí.

S postupem policie není spokojena ani senátorka za SZ Eliška Wagnerová. „Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky," uvedla s tím, že policie byla při zákrocích proti demonstrantům s tibetskými vlajkami aktivnější, než by bývala měla být. „Lidé tím projevovali svůj politický názor a ten má velmi vysokou ústavní ochranu," uvedla bývalá ústavní soudkyně.

„Policie jako celek se v uplynulých dnech chovala opět jako represivní složka, která chrání pravdu jen jedné strany. Tentokrát té hradní. Potírá práva na svobodu projevu i vyjádření názoru. V době, kdy policii potřebujeme pro zajištění bezpečí a je nanejvýše důležité, aby měla důvěru občanů, ji takovým přístupem vedení policie a ministerstva vnitra diskreditujete," uvedl senátor Václav Láska (SZ) ve výzvě ministru Chovancovi.

Strana se také už dříve ohradila proti poslední čtvrtletní zprávě o extremismu, ve které ministerstvo vnitra zařadilo mezi krajní levicové extremisty lidi, kteří se nenásilným způsobem postavili proti pravicově extremistickým a populistickým uskupením.

Zelení také přidávají výčet situací, ve kterých podle nich Policie ČR v poslední době pochybila:

  • 1. července 2015: Policie nezasáhla proti nošení šibenic na demonstraci proti imigrantům a EU.
  • 1. července 2015: Ve stejný den naopak policie zasáhal naprosto neadekvátně vůči poklidně protestujícím odpůrcům neonacismu v dolní části Václavského náměstí.
  • 28. října 2015: Policie České republiky na Hradčanském náměstí surově napadla člověka, který v průběhu kladení věnců vykřikl: „Ať žije Havel!" Z veřejně dostupného videozáznamu je vidět, že policisté dotyčného člověka nijak neupozornili na případnou protiprávnost jeho chování, ani ho k ničemu nevyzvali, a rovnou se na něj vrhli a odtáhli ho pryč.
  • 17. listopadu 2015: policie znemožnila přístup zástupcům studentů 17. listopadu na Albertově. Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989.
  • 17. listopadu 2015: Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameramana serveru iDNES.cz.
  • 17. listopadu 2015: Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: „Pověsit, pověsit!"
  • 4. února 2016: Policista Martin Herzán, který byl členem jednotky vypomáhající slovinské policii kontrolovat uprchlíky, publikoval na nejčtenějším serveru Novinky.cz vylhaný článek o tom, že migrantům byly zabavovány kilogramy zbraní a do EU byli vědomě vpouštěni teroristé. Policejní prezident následně označil jeho vyjádření za nepravdivá s Herzánem bylo zahájeno kázeňské řízení.
  • 8. února 2016: Policie nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod aktivistů mířících k Pražskému hradu.
  • 8. února 2016: Redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach oznámil, že se demonstranti se pokusili vniknout do vozu veřejnoprávního rozhlasu a když byla policie požádána o pomoc, odpovědí od policisty údajně bylo, že si za to rozhlas může sám, protože lže a že když to potřebuje, má si najmout soukromou ochranku.
  • 28. a 29. března 2016: Policie na několika místech v Praze naprosto neadekvátně zasahovala proti lidem, kteří „vítali" čínského prezidenta vlajkami Tibetu, a naopak nechala bez povšimnutí útoky na tyto osoby.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 14:25 Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Související:

Právě se děje

reklama