Kdo se k vám může nastěhovat? Křeček se naštval a napsal tohle

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že hledá způsob, jak by se sousedé mohli vyjadřovat k tomu, kdo se nastěhuje do pronajímaného bytu. Vyvolalo to velmi rozporuplné reakce, které se zástupce ombudsmana Stanislav Křeček rozhodl negovat.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Stanislav Křeček
doporučujeme

"Na straně jedné se dozvídáme, že jde o další „bolševický" výmysl paní ministryně a hrubý zásah do vlastnických práv, na straně druhé jsme slyšeli i přehnaná očekávání nápravy dosavadního stavu, kdy za uživatele bytu, který se na nákladech spojených s bydlením odmítá podílet, musí tyto náklady za něho platit ostatní obyvatelé domu," píše v Právu Křeček s tím, že obojí je realitě vzdálené a spíše vypovídá o tom, jak málo známe poměry v demokratických evropských zemích.

Upozorňuje, že byt v domě musí mít zcela jiné právní postavení než osaměle stojící rodinný domek. Byt je totiž neoddělitelnou součástí celku, a je proto nezbytné respektovat a garantovat práva i těch ostatních uživatelů stejné společné věci. "Náprava současných poměrů založená současnými právními předpisy, musí být ovšem zásadní, má-li být efektivní. Jakoukoliv představu o „sousedských právech", pokud jde o výběr dalších bydlících v domě, je ovšem třeba zcela vyloučit u nájemců bytů. Nájemní smlouva je vždy dočasná, nájemce nespokojený s poměry v domě (a tedy i se skladbou „sousedů") může uzavřít jinou nájemní smlouvu jinde," podotkl.

Zcela jiná je podle něj situace u družstevníků a především vlastníků bytů. "Smysl družstevnictví přece spočívá v tom, že se lidé spolu domluví na společném díle, ať již jde o práci, podnikání nebo bydlení. Současný stav, kdy vlastník „družstevního podílu" v bytovém domě s ním může nakládat jakkoliv a převádět jej na kohokoliv jiného bez ohledu na ostatní družstevníky, vede k tomu, že namísto družstev máme jen „bytové společnosti" ovládané a spravované často bez ohledu na zájmy většiny družstevníků. U vlastnictví bytů je situace ještě horší. Každý, kdo si kupuje byt – tedy nemovitost, která neoddělitelně souvisí s vlastnictvím jiných bytů a tedy i jiných vlastníků, si nekupuje jen „čtyři stěny", ale při koupi přihlíží i k širším poměrům v domě a k vzájemným poměrům vztahů mezi spoluvlastníky," vysvětlil.

Upozorňuje ale, že vlastnická práva musí být respektována, což však neznamená, že nemohou být dotčena respektem k právům jiných. "Pokud jde o bytové družstevnictví, je třeba novelizací ustanovení § 736 a dalších ustanovení zákona č. 90/2012 Sb. a vytvořit možnost, aby bytové družstvo mohlo vložit do svých stanov předkupní právo, pokud družstevník hodlá svůj podíl převádět na někoho jiného než na svého příbuzného. Pokud jde o společenství vlastníků bytů, pak je třeba novelizovat § 1208 obč. zák. tak, aby shromáždění vlastníků bytových jednotek mohlo stanovit předkupní právo společenství, pokud vlastník bytu jej chce prodat. Vlastníci družstevních podílů i bytů nebudou těmito změnami nikterak poškozeni, musí jim být vyplacena stejná tržní cena jakoby podíl nebo byt prodávali komukoliv jinému. Ale bude zaručeno právo družstevníků zachovat družstevní společenství a právo vlastníků zachovat v domě poměry, za kterých se pro koupi bytu rozhodli," dodal Křeček.

Závěrem podotkl, že je zapotřebí, aby se o tyto potřebné a v demokratické Evropě zcela obvyklé změny našich neutěšených poměrů začaly skutečně zajímat relevantní politické síly a nebyly nechány jen v rukách ministerských úředníků. Rozpaky, s jakými je v současné době připravován zákon o sociálním bydlení, jsou podle něj varující.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kraje mají smůlu? Maláčová s dalším dofinancováním sociálních služeb…

23.08.2019 18:05 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepočítá s tím, že by kraje letos dostaly od státu ještě…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 18:02 Aktualizováno Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po…

Opět jen plané výhrůžky. ČSSD z vlády neodejde, žalobu na Zemana…

23.08.2019 17:52 Celý poslanecký klub ČSSD stojí za Janem Hamáčkem jako předsedou strany. Nikdo mu nevytkl jeho…

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama