Zadržení iráčtí uprchlíci se do Česka vrátí v pondělí, čeká je detence

Praha - Německá policie zadržela skupinu 25 uprchlíků, kteří se chtěli z Vysočiny přesunout do Essenu. Němečtí policisté zadrželi autobus s uprchlíky hned za hranicemi. Zadržení se do ČR vrátí v pondělí. Umístěni budou do detenčního zařízení, následně je čeká návrat zpět do jejich země původu.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale později televizi Nova řekl, že Iráčané by mohli i znovu požádat o azyl. Uprchlíky přivezl do Česka začátkem roku v rámci plánovaného přesídlení 153 Iráčanů Nadační fond Generace 21, skupina však v pátek azyl odmítla, a zamířila do Německa.

Policie zneplatní výjezdní příkaz uprchlíků, na jehož základě měli čas na opuštění země do 7. dubna. Původně oznámila, že Iráčané do detence nepůjdou, názor změnila na základě informací, které získala od německých kolegů. Chovanec prohlásil, že uprchlíci mířili do jiné evropské země než do Německa.

Ministr předtím policii na twitteru vyzval, aby využila všech prostředků a uprchlíky vrátila do Iráku, ale v televizi později řekl, že bude záležet na rozhodnutí Iráčanů, zda budou znovu žádat o azyl na území České republiky, nebo se rozhodnou vrátit do Iráku. Podle informací ČTK tato skupina přicestovala do ČR z Libanonu, kde její členové po perzekuci v Iráku získali statut mezinárodních uprchlíků. Disponují jen iráckými pasy.

Psali jsme:  

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že skupina byla v Německu zajištěna a zkontrolována a sousední země následně požádala českou policii o její převzetí.

Podle zákona o pobytu cizinců na území ČR výjezdní příkaz opravňuje cizince k přechodnému pobytu po dobu, která je nezbytná k provedení neodkladných úkonů a vycestování z území. V době jeho platnosti není cizinec oprávněn podat žádost o udělení dlouhodobého víza či povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu. Běženci se nyní vrátí na základě tzv. readmisního řízení, u kterého se předpokládá, že skončí v zemi svého původu.

Fond, který přesun iráckých křesťanů do Česka organizuje, o situaci uprchlíků nemá informace. Odmítnutím azylu a odjezdem z ubytovacího zařízení podle mluvčího fondu Martina Frýdla začali jednat na vlastní pěst a organizace s nimi není v kontaktu. Fond zatím zorganizoval přesídlení 89 Iráčanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama