Sobotka žebrá v Bruselu o levné pleny, tomu bychom se před 30 lety hořce smáli, zlobí se Okamura

Praha – Český premiér Bohuslav Sobotka požádal  ministra financí Andreje Babiše o prověření možnosti snížení DPH na dětské pleny. Reagoval tak na závěry jednání Evropské rady z poloviny března a z návrhu Velké Británie, aby bylo možné zavést nulovou daň na dámské hygienické potřeby. Podle poslance a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury je to horší, než byla situace v Československu před 30 lety.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

„Dětské pleny a Sobotka. Uplynulý týden vysílala televize jako klíčové téma, že česká vláda v čele s premiérem Sobotkou jede do Bruselu prosit za možnost zlevnit dětské pleny snížením sazby DPH. Položme si fiktivní otázku - jak bychom reagovali před 30-ti lety na zprávu, že soudruh Štrougal jede do Moskvy řešit cenu plen pro děti? Myslím, že bychom se s hořkým smíchem váleli po zemi a říkali, že jsme úplná sovětská kolonie, bez všech práv o sobě rozhodovat," zlobí se na svém facebookovém profilu

Takovému systému je podle něj třeba říct dost. „Každý kdo chce otevřít oči, musí vidět tu absurditu. Proti naší vůli nám sem stěhují nezákonné islámské imigranty, určují správné zakřivení banánu, zakazují pomazánkové máslo, rum, zabijačku, naše sýry a i za ty plínky se musíme doprošovat," píše politik a dodává, že jeho strana už několikrát podávala návrh referenda o vystoupení z Evropské unie.

Opuštění osmadvacítky by podle něj výraznější změny nepřineslo. „Jako Švýcarsko lze v případě vystoupení z EU regulovat hospodářské vztahy s Evropskou unií na základě bilaterálních smluv. Nebo může ČR současně s vystoupením podepsat smlouvu EFTA (Evropské sdružení volného obchodu), která zakotvuje nadále platnost čtyř základních svobod - volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. Takže bychom i po vystoupení z EU nebyli omezeni. V praxi by to znamenalo, že bychom sice platili příspěvek EU, ale násobně nižší a platila by pro nás nadále jen některá unijní pravidla," vysvětluje předseda SPD.

Navíc by země podle něj měla samostatné zastoupení ve Světové obchodní organizaci. „Naše obchodní politika by byla zcela suverénní, nijak nesvazovaná rozhodnutími Bruselu. Krom jiného bychom přestali být například vázaní zemědělskou politikou EU, která nás dlouhodobě poškozuje, stejně tak politikou politických sankcí, které poškozují český export. Na druhou stranu český export do EU by vystoupení nijak neovlivnilo. Takové postavení má například Švédsko nebo Norsko a je zcela zřejmé, že tyto země jsou úspěšné a prosperují," argumentuje Okamura.

Podle něj se ukazuje, že členství v EU se Česku už ekonomicky nevyplácí a že některé bruselské regulace jsou nefunkční nebo dokonce škodlivé. „Musíme z našich daní odvádět do Bruselu povinné členské příspěvky, které se nám vrací vázané na konkrétní, často protinárodní, zcela nepotřebné či vyloženě škodlivé projekty, které bychom jinak vůbec nepodporovali a stát, obce či města by peníze využily na něco jiného, potřebnějšího," myslí si poslanec. Část peněz prý navíc jde na kontrolu a propagaci, takže by se věci daly bez Bruselu pořídil levněji.

„A třetím problémem je korupce, kdy značná část z dotací byla rozkradena. Z výše uvedeného je zcela zřejmé, že systém dotací se ve skutečnosti České republice nevyplácí ve srovnání s tím, kdybychom peníze do Bruselu již nyní neposílali a nechali si je u nás ve státě. A na celém světě neexistuje ani jedna ekonomika, která by díky dotacím dosáhla trvalé prosperity. Příkladem budiž krachující Řecko, které od vstupu do EU v roce 1981 dodnes patří k nejvyšším příjemcům dotací," dodává Okamura.

Loading...
Témata: Tomio Okamura | EU
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama