Pelikán ustoupil, navrhne kompromis ohledně protikorupčního speciálu

Praha – Sporný bod o novém zákoně o státním zastupitelství by mohl být vyřešen kompromisem. ČSSD i lidovcům vadí, že by nad činností protikorupčního státního zastupitelství neexistoval dohled. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) proto v tomto směru navrhl změnu.

Přidejte svůj názor

Robert Pelikán
doporučujeme

Pelikán přišel s variantou omezeného dohledu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Pelikán na minulé schůzi vlády nenašel mezi kolegy z vlády podporu pro původně navrhovanou podobu speciálu. Ten má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun. Návrhem se bude vláda znovu zabývat ve čtvrtek, Pelikán však chce ještě ve středu obejít koaliční strany s tímto „posledním ústupovým krůčkem".

„Navrhujeme možnost vnějšího dohledu, který nemá daleko ke kontrole věci," popsal. Po skončení dokazování by trestní spis putoval z protikorupčního speciálu na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu.

V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Dohled v této fázi řízení by podle Pelikána zajistil, že se šéf speciálu nestane „hlavním zametačem" kauz, a zároveň by při vyšetřování eliminoval riziko dohledových obstrukcí ze strany Nejvyššího státního zastupitelství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama