Čapí hnízdo Babiše nezlomilo. Co se děje s Dienstbierem a Zemanem? Sociolog promlouvá

ROZHOVOR - I přes pokles podílu příznivých hodnocení je stále nejpopulárnějším politikem předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Ukázal to nedávno publikovaný průzkum neziskové organizace STEM. Předseda správní rady agentury a sociolog Jan Hartl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, co za tím stojí.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Předseda správní rady agentury STEM a sociolog Jan Hartl
doporučujeme

Podle posledního průzkumu popularity politiků agentury STEM si nejlépe vede ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zdá se, že mu neuškodila ani kauza točící se kolem Čapího hnízda. Čím si i přes tuto skutečnost vysvětlujete jeho vysokou popularitu?

Náš výzkum ještě nezachytil projednávání kauzy v parlamentu. Víme ale, že naše veřejnost většinou nereaguje na kauzy příliš výrazně. Na politiky obecně hledí s nedůvěrou a politiku vnímá jako špinavost a zlodějnu. Andrej Babiš se pro někoho provinil, pro jiné však zůstává nadějí na změnu politických poměrů.

Kauzu Čapí hnízdo využila ke kritice vicepremiéra hlavně opozice. Nezdá se ale, že by to mělo nějaký vliv na její popularitu. Je možné, že tím naopak ministru Babišovi ještě pomohla k lepšímu výsledku?

Opozice toho moc v poslední době nepředvádí a kauza Čapí hnízdo není výjimkou. V každém případě poskytla A. Babišovi velký prostor pro předvolební řeč v přímém přenosu.

Zajímavá i je změna pořadí na druhém a třetím místě, ke které došlo v porovnání s předchozími průzkumy. Premiér Bohuslav Sobotka si pohoršil a zaujal bronzovou příčku. V posledních měsících je ale často kritizován veřejností za postoj vůči migrantům a uprchlické krizi. Může to mít s jeho propadem souvislost?

Do určité míry ano. Bohuslav Sobotka je vzhledem k situaci v EU, v naší společnosti i uvnitř sociální demokracie nucen manévrovat. Tím se politické body nezískávají. Nicméně jako premiér si stojí u veřejnosti dobře.

Psali jsme:  

Mírně si oproti průzkumu z konce roku 2015 polepšil ministr bez portfeje Jiří Dienstbier. Nejde však v poslední době o nijak výraznou tvář české politiky. Čím si toto zlepšení vysvětlujete?

Není to úplně jasné. Popularitě politika prospívá, když je jasný a srozumitelný. Oproti minulosti vidím určitý posun.

Vraťme se ještě k opozici, která žádné viditelné zlepšení nezaznamenala. Může za tím stát například pravicová kritika hlavy státu Miloše Zemana, který se dlouhodobě těší nadpoloviční popularity ze strany veřejnosti? Nebo je potřeba pro důvody sáhnout hlouběji do minulosti?

Miloš Zeman o sobě hovoří jako o levicovém prezidentu. Nezdá se mi ale, že by byl populární pro svoji proklamovanou levicovost. Pravicové strany zjevně stagnují, působí utrápeně, obtížně nalézají nosné téma pro současnou složitou situaci. S prezidentem Zemanem to až tak moc nesouvisí.

Poměrně nepříznivě dopadl předseda hnutí Úsvit – Národní koalice Miroslav Lidinský, kterého podle průzkumu STEM nezná dvoutřetinová většina občanů. Přisuzujete to názorovému rozpoložení hnutí nebo například jeho nízké viditelnosti v médiích?

Bez viditelnosti v médiích se politik neobejde. Potřebuje být na obrazovkách a zaujmout jasnou a stručnou řečí.

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koněv v Praze jitří emoce. Kvůli vandalství vypukla nová diplomatická…

23.08.2019 17:01 Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to…

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

23.08.2019 16:11 Aktualizováno Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka…

Rebelie v ČSSD zažehnána. Hamáček má podporu klubu, zůstává i Foldyna

23.08.2019 16:03 Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

Prezident Zeman mystifikoval. Jeho výrok o Šumavě rozzlobil přírodovědce

23.08.2019 15:41 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama