Rath dostane poslanecké náhrady za dobu vazby. Čtvrt milionu, rozhodl soud

Praha - Sněmovna musí exposlanci a bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi vyplatit více než čtvrt milionu korun. Jde o peníze, na které měl Rath jako poslanec nárok - ošatné, dopravu a diety. Stane se tak přesto, že Rath po celou dobu seděl ve vazbě. Nařídil to soud.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

David Rath
doporučujeme

Dnešní rozsudek přikazuje Poslanecké sněmovně, aby Davidu Rathovi vyplatila celkem 280 tisíc korun. Jsou to tzv. poslanecké náhrady, na které má nárok každý poslanec. Peníze by měly sloužit pro jeho reprezentaci a běžné náklady, tedy například jako ošatné, příspěvek na dopravu nebo na jídlo během služebních cest.

Potíž je v tom, že David Rath žádá o náhrady za dobu, kterou strávil ve vazbě a zmiňované náklady mu tedy nemohly vyvstat. Ubytování i stravu mu poskytovala Vězeňská služba.

Kancelář Poslanecké sněmovny se k rozsudku vyjádří, až dostane jeho písemné vyhotovení. Už teď ale lze podle tiskového odboru říct, že rozhodnutí soudu v tomto případě znamená závazný výklad ustanovení zákona, na které dosud existovaly různé právní názory.

Už loni v listopadu Sněmovně nařídil zaplatit náhrady exposlance Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně tehdy argumentovala, že náhrady se k funkci poslance pevně vážou a nelze je neuhradit. "Zákon předpokládá jedinou možnost, kdy tato náhrada nenáleží. A to pokud dočasně nevykonává svou funkci. To ale v tomto případě soud nemůže říct," prohlásila tehdy soudkyně. Sněmovna se proti jejímu rozhodnutí odvolala a případ se dnes projednával znovu.

"Žalovaný (Sněmovna) v podstatě svévolně rozhodl o odnětí části poslaneckých náhrad, aniž by o tom vydal jakékoliv rozhodnutí. Pan žalobce (Rath) se najednou dozvěděl, že mu byly zkráceny," řekl soudceRené Fischer . Zdůraznil také, že vazba není výkonem trestu. "Civilizovaný právní řád je založen na presumpci neviny. Pan žalovaný zatím nebyl pravomocně odsouzen a je na něj třeba nahlížet jako na nevinného," poznamenal.

Psali jsme:  

Sněmovna bude muset někdejšímu středočeskému hejtmanovi zaplatit i úroky z prodlení a dále zhruba 96.000 za náklady soudního řízení. Právní zástupkyně dolní komory Jana Bendová Marušková novinářům po jednání řekla, že po poradě s klientem zváží podání dovolání. "Je to určité právní novum, soudy o tomto zatím nerozhodovaly," upozornila.

S názorem, že Sněmovna rozhodla svévolně, právnička nesouhlasí. Konečné rozhodnutí o zkrácení náhrad podle ní vydal vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny, což mu umožňuje zákon. Věc prý navíc předtím projednal příslušný výbor.

Sněmovna argumentovala proti Rathově žalobě mimo jiné tím, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková ale loni v listopadu uvedla, že tato námitka nemůže obstát, protože Rath se domáhá nároku, který mu zákon přiznává.

Poslanci už ohlásili, že navrhnou změnu zákona. Podle člena ústavně-právního výboru Martina Plíška (TOP 09) je nynější znění absurdní a v rozporu se zdravým rozumem. "Je přece jasné, že poslanec, který je ve vazbě pro podezření z korupce, nemůže reálně čerpat náhrady spojené s výkonem mandátu, tedy na reprezentaci, stravu a dopravu. Spolu s dalšími kolegy připravím novelu zákona, která takové absurdity do budoucna vyloučí," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama