David Rath pro EuroZprávy.cz prozradil, o co mu šlo

Praha - Poslanecká sněmovna musí exposlanci a bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi vyplatit 208 tisíc korun. Na peníze měl Rath jako poslanec nárok v podobě poslaneckých náhrad, rozhodl dnes soud. Lékař a bývalý poslanec rozhodnutí soudu pro EuroZprávy.cz okomentoval.

Přidejte svůj názor

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
doporučujeme

Rozsudek přikazuje Poslanecké sněmovně, aby Davidu Rathovi vyplatila celkem 280 tisíc korun. Jde o poslanecké náhrady, na které má nárok každý poslanec. Peníze by měly sloužit pro jeho reprezentaci a běžné náklady, například ošacení, příspěvek na dopravu nebo na jídlo během služebních cest.

Rath žádal o náhrady za dobu, kterou strávil ve vazbě a zmiňované náklady mu tedy nemohly vyvstat. Ubytování i stravu mu totiž poskytovala Vězeňská služba.Soudce René Fischer ale uvedl, že vazba není výkonem trestu. "Civilizovaný právní řád je založen na presumpci neviny. Pan žalovaný zatím nebyl pravomocně odsouzen a je na něj třeba nahlížet jako na nevinného," tvrdí.

Psali jsme:  

Sněmovna tedy bude muset Rathovi zaplatit i úroky z prodlení a dále zhruba 96 tisíc za náklady soudního řízení. Tomu podle jeho slov šlo pouze o spravedlnost. "Šlo mi o to, aby Sněmovna přistupovala ke všem stejně," uvedl bývalý středočeský hejtman pro EuroZprávy.cz. 

Následně poukázal na jeden příklad, který je dnes v politice poměrně běžnou praí. "Funkcionáři pobírají cestovní náhrady a přitom mají služební vozy s řidiči," podotkl Rath.

Na rozhodnutí odvolacího soudu reagoval také místopředseda PS PČR a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Podle něj rozhodnutí odpovídá v současné době platným zákonům a pokud nedojde k jejich změně, mohou následovat obdobné rozsudky. "Co se mě týče, poslanecké náhrady ve výši 280 tisíc korun za dobu, kterou strávil David Rath ve vazbě, považuji za neetický požadavek. Mám za to, že David Rath si musí uvědomit, že po dobu vazby funkci poslance nevykonával," vzkazuje Rathovi.

Loading...
Témata: David Rath
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama