Hádka o kalendář: Senátoři ČSSD chtějí další významné dny, ODS je proti

Praha – Občanští demokraté v Senátu nepodpoří novelu o státních svátcích, nelíbí se jim, že se počet významných dnů rozšířil. Senátoři ČSSD budou naopak usilovat o to, aby horní komora přijala novelu o státních svátcích beze změn.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle novely má především mezi významné dny zařadit 14. květen jako Den Karla IV., od jehož narození letos uplyne 700 let. Senátní kulturní výbor však doporučil, aby se ke jménu českého krále a římského císaře připsalo ještě jméno jeho matky Elišky Přemyslovny.

Snahu přidat Elišku Přemyslovnu k jejímu synovi do názvu květnového významného dne pokládá senátor ODS Jaroslav Kubera za projev úsilí o genderovou vyváženost. Podle senátora nyní bude následovat pátrání po homosexuálně orientované osobnosti dějin, pro kterou někteří také budou chtít uzákonit významný den.

Sociální demokrat Petr Vícha uvedl, že ČSSD proti této úpravě nic nemá, nechce ale kvůli tomu vracet novelu Sněmovně k novému projednání. Vícha poukázal na to, že ve Sněmovně leží desítky neprojednaných zákonů, ke kterým se poslanci zatím nedostali. I proto chce, aby Senát využil své ústavní možnosti se zákonem nezabývat a umožnit tak jeho rychlejší přijetí.

Na popud ČSSD  má předloha také uzákonit další významný den, a to Mezinárodní den seniorů, který se připomíná 1. října. Kubera chce v této souvislosti seznámit senátory se všemi mezinárodními dny, které by se do zákona a českého kalendáře ještě mohly absurdně dostat.

Návrh má také vrátit Mezinárodní den studentstva do názvu státního svátku, který připadá na 17. listopadu. Podle kritiků by tento svátek měl zůstat především Dnem boje za svobodu a demokracii. Obhájci argumentují tradicí i historickou posloupností událostí vztahujících se k listopadovému datu, které je spojeno především s demonstracemi v letech 1939 a 1989. Kubera toto doplnění označil za pokus znevážit polistopadový vývoj v Česku.

Loading...
Témata: ČSSD | Senát ČR | Kalendář
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama