280 tisíc pro Ratha? Je to neetické, ale rozhodnutí soudu musíme respektovat, shodují se politici

Praha – Lékař a někdejší poslanec ČSSD David Rath má dostat poslanecké náhrady ve výši asi 280 tisíc korun za dobu, kterou strávil ve vazbě. Potvrdil to dnes pražský soud. Politici se shodují, že je toto rozhodnutí v souladu se zákonem, zároveň ale dodávají, že tento zákon by se měl co nejrychleji změnit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.
doporučujeme

„Rozhodnutí odvolacího soudu ve sporu David Rath vs. Poslanecká sněmovna odpovídá v současné době platným zákonům. Pokud nedojde k jejich změně, mohou následovat obdobné rozsudky. Co se mě týče, poslanecké náhrady ve výši 280 tisíc korun za dobu, kterou strávil David Rath ve vazbě, považuji za neetický požadavek. Mám za to, že David Rath si musí uvědomit, že po dobu vazby funkci poslance nevykonával," uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Psali jsme:  

Podobně to vidí také poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který napsal na sociálních sítích, že rozhodnutí soudu respektuje. „Za absurdní a v rozporu se zdravým rozumem pak ale považuji zákon, na základě kterého se tak stalo. Je přece jasné, že poslanec, který je ve vazbě pro podezření z korupce, nemůže reálně čerpat náhrady spojené s výkonem mandátu, tedy na reprezentaci, stravu a dopravu. Spolu s dalšími kolegy připravím novelu zákona, která takové absurdity do budoucna vyloučí," dodal.

Jeho stranická kolegyně Helena Langšádlová upozorňuje, že pravomocné rozhodnutí soudu je třeba respektovat. „Není to správné, obsah odůvodnění soudu mi není znám," uvedla v SMS zprávě pro naši redakci.

To, že je zákon špatně nastaven, se domnívá i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Je to nemysl, aby někdo pobíral nágrady a přitom byl ve vězení," reagoval pro EuroZprávy.cz. Jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek věc komentovat nechtěl.

Naopak někdejší šéf sociální demokracie rozhodnutí přivítal. „Myslím, že je to úplně v pořádku. Je to správné rozhodnutí soudu. Rok a půl trvající nezákonná vazba mu znemožňovala účastnit se práce sněmovny," komentoval rozhodnutí soudu pro EuroZprávy.cz bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama