Zeman se setkal s prezidentem Černé Hory, mluvili o členství v NATO a EU

Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s černohorským prezidentem Filipem Vujanovičem. Mluvili spolu o blížícím se vstupu Černé Hory do NATO i o zájmu o členství v Evropské unii.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Tématem byla i dostavba druhého bloku tepelné elektrárny Pljevlje, kterou by za několik miliard měla postavit firma Škoda Praha. Novinářům to po setkání řekli oba prezidenti.

Zeman po jednání s černohorským protějškem řekl, že Česko plně podporuje úsilí Černé Hory stát se plnohodnotným členem Severoatlantické aliance i Evropské unie. Zároveň ocenil úspěchy, kterých Černá Hora v této oblasti dosáhla. Vujanović Česku za jeho dlouhodobou podporu poděkoval. Vyjádřil naději, že Česká republika bude jednou z prvních zemí, která přístup Černé Hory do NATO podepíše.

Přístupové protokoly Černé Hory k NATO by měly být podepsány v květnu v Bruselu. Balkánská země se pak stane "přizvanou zemí" a její zástupci se budou moci účastnit většiny jednání institucí Severoatlantické aliance. Vstup do NATO budou muset následně schválit všechny členské země vojenského spolku.

Dalšími tématy dnešního jednání byly podle obou prezidentů výstavba železniční trati v Černé Hoře za účasti dvou českých firem, dodávka vodních turbín a plánovaná smlouva se Škodou Praha o výstavbě druhého bloku tepelné elektrárny. Podle dřívějších informací by projekt měl stát asi 9,5 miliardy korun. Vujanović vyjádřil naději, že patřičná mezivládní smlouva bude v této záležitosti brzo podepsána. Mluvili i o turismu. Podle Zemana Černou Horu navštěvuje ročně 50.000 českých turistů. Dodal, že řada jeho přátel v zemi v nedávné době byla a odjela nadšena, že našla skvělé místo pro život.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama