EU chce zrychlit azylové řízení. Česko se musí bránit, burcuje ODS. Prouza je pro debatu

Praha - Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) si umí představit debatu o zrychlení azylové procedury, ale nemyslí si, že by se členské státy EU dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jan Zahradil
doporučujeme

ČTK to sdělil v souvislosti s dnešními návrhy Evropské komise, která připravila dvě varianty nových pravidel pro rozhodování o azylových záležitostech v EU. Obě počítají s přerozdělováním migrantů. Opoziční ODS hovoří o omezení suverenity členských států, kterému se ČR musí bránit.

Návrh komise dnes novinářům představil její první místopředseda Frans Timmermans. Ve "slabší" úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie.

Dvojí návrh podle Prouzy potvrzuje, jak rozdělená Evropa je. "Dala na stůl dvě varianty, při plném vědomí, že návrh permanentních kvót je naprosto neprůchodný," napsal Prouza ČTK v textové zprávě. "Reálně se tedy budeme bavit o tom, jak pomoci a ulehčit zemím, které se nečekaně ocitnou pod tlakem," dodal. Umí si představit debatu o zrychlení azylové procedury. "Protože v některých zemích trvá příliš dlouho. Ale neumím si představit, že by se členské státy dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou," napsal.

Zástupci opoziční ODS na sociálních sítích označili návrhy za centralizaci. "Návrh EK k úpravě azylového systému formou rozdělování migrantů nařízením z centrály EU nebezpečně oslabuje suverenitu členských států," uvedla na twitteru první místopředsedkyně Alexandra Udženija. "Tomu se ČR musí bránit!" doplnil europoslanec Jan Zahradil.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama