Bruselská jezinka, zní z Hradu. Plán na změnu azylu narazil v Česku na kritiku

Praha - Evropská komise dnes představila návrhy na změnu azylové procedury, které počítají s přerozdělováním uprchlíků. V Česku se ihned zvedla vlna nevole. Protestuje ODS, výhrady má ministr vnitra Milan Chovanec a ozval se také Hrad.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE," napsal v reakci Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

"Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót," napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na svůj twitter. "Migrační politika musí zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států," dodal Sobotka. Česká vláda trvalé zavedení kvót odmítá dlouhodobě.

Také Chovanec (ČSSD) má za to, že přerozdělování migrantů na základě kvót nemůže fungovat. "Trošku mi to přijde jako takové sociální inženýrství, které prostě fungovat nemůže, tady se nepracuje s lidskou vůlí, ti lidé tady prostě být nechtějí," řekl dnes novinářům. "Teprve se rozbíhá řešení s Tureckem a už se vymýšlí náhradní? To je buď málo sebedůvěry, nebo eurozmatek," dodal na twitteru.

Psali jsme:  

Podobně se vyjádřil i předseda ODS. "Když to nešlo silou, zkusíme to větší silou. Tak si představuje prosazení migračních kvót EK. Tuto politiku Bruselu musíme odmítnout. Bohuslav Sobotka musí udělat to, co měl udělat už dávno: podat kvůli trvalým migračním kvótám žalobu k Evropskému soudnímu dvoru."

Europoslanec Petr Ježek (za ANO) nepodporuje trvalý přerozdělovací mechanismus. "Stejně jako v dřívějším pilotním projektu se i nyní v praxi potvrdilo, že přerozdělování žadatelů o azyl nefunguje ani z hlediska žadatelů, ani z pohledu zemí unie," uvedl v prohlášení.

Návrh komise dnes novinářům představil její první místopředseda Frans Timmermans. Ve "slabší" úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama