Politici i umělci žalují stát pro porušení lidských práv

Praha - Skupina politiků i umělců žaluje stát kvůli porušování ústavních a lidských práv, hlavně v souvislosti s nedávnou návštěvou čínského prezidenta.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Oznámili to dnes v tiskovém prohlášení, pod kterým je podepsáno například několik bývalých ministrů nebo někdejší mluvčí Občanského fóra.

"Události posledních měsíců, týdnů a dnů, a především postup policie a opatření magistrátu při návštěvě čínského prezidenta nás vedou k tomuto kroku: žalujeme stát a budeme se bránit všemi prostředky, které nám dává zákon a ústava této republiky," píše v prohlášení skupina, která se označuje za občany Česka, kteří "ostře nesouhlasí s porušováním ústavních a lidských práv a akademických svobod v této zemi".

Pod prohlášení se podepsali například exministři Martin Bursík, Jan Kalvoda, Michael Kocáb a Jan Ruml, advokátka a bývalá poslankyně či náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová nebo exposlankyně Kateřina Jacques. Podpisy připojili i někdejší mluvčí Občanského fóra a disident Jan Urban, švagrová prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová, herec a režisér Břetislav Rychlík či senátor Zdeněk Papoušek (nestraník).

Kritizují také změnu zahraniční politiky, kterou podle skupiny představuje třeba vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro čínskou státní televizi CCTV. Zeman v rozhovoru s CCTV řekl před návštěvou čínského prezidenta, že bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS) velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. "Vláda ČR, která je přímo odpovědná za postupy prezidenta, nekoná a nechává tomuto vývoji, ohrožujícímu suverenitu a základy naší demokracie, volný průběh," píše skupina.

Loading...
Vstupte do diskuze (65)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama