Pelikán uspěl, vláda podpořila jeho kompromisní návrh zákona o státních zástupcích

Praha – Sobotkova vláda přistoupila na kompromisní návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), který se týká návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Poprvé přitom materiál ministři nepodpořili.

Přidejte svůj názor

Robert Pelikán
doporučujeme

Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Kabinet přitom původně navrhované podobě speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun, řekl ne. Nová verze ale uspěla. „Kompromisní varianta ZSZ prošla poměrem 11:0:4," napsal Pelikán po hlasování na twitteru. Už před jednáním uvedl, že pokud by kompromis neprošel, přikláněl by se k úplnému stažení návrhu.

Pelikán nedávno uvedl, že největší boj o podobu zákona očekává v Parlamentu, dnes však řekl, že nemůže připustit rozsáhlé změny.

Po skončení dokazování by trestní spis měl putovat na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Návrh, který už několik let vzniká na ministerstvu spravedlnosti má také posílit postavení i odpovědnost státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství.

TOP 09 kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí. "S návrhem nesouhlasím. Podle mého názoru tento zákon nelze přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu a bez organizačních změn v soudní soustavě," uvedl. Část o speciálu je podle něj nedostatečná a protiústavní.

K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady vznesla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád. Legislativní rada vlády nakonec zákon doporučila ke schválení, vadil jí ale právě chybějící dohled nad protikorupčním speciálem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama