S poslaneckými náhradami byl problém už dřív, musíme to změnit, volá Okamura

Praha – Rozhodnutí soudu, podle kterého má někdejší hejtman Středočeského kraje a poslanec ČSSD David Rath nárok na poslanecké náhrady ve výši asi 280 tisíc korun za dobu, kdy byl ve vazbě, vyvolal debatu o špatně nastaveném zákoně. Mnozí politici upozorňují, že by se měla legislativa změnit. Ostře se k tomu pro naši redakci vyjádřit poslanec a šéf SPD Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

Okamura s rozhodnutím o vyplacení náhrad nesouhlasí. „Poslanecké náhrady nejsou plat, ale náhrada nějakých vynaložených nákladů v souvislosti s činností poslance – pokud nevznikly, neměl by na ně být nárok," vysvětlil poslanec pro server EuroZprávy.cz.

Psali jsme:  

Poukazuje, že s náhradami byly problémy už dříve. „V minulosti, jak víme, premiér Sobotka zneužitím poslaneckých náhrad zamluvil podezření, že zaplatil svůj byt z úplatku – jeho regulérní příjmy by na byt nestačily. A stejně jako David Rath, je z vládní ČSSD. Takže problém poslaneckých náhrad je letitý a neřešený," říká poslanec.

Šéf SPD dodává, že právě kvůli takovým případům chce jeho hnutí zavést odvolatelnost politiků. „A pak ten, kdo je ve vězení nebo třeba v blázinci přijde demokraticky o mandát a o všechny výplaty. A máme čisté řešení, protože voliči by mohli odvolat i vykuky, jako je pan premiér a následně dosadit náhradníka," dodal ostře Okramura.

O nesmyslnosti stávající legislativy mluvil také poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který napsal na sociálních sítích, že rozhodnutí soudu respektuje. „Za absurdní a v rozporu se zdravým rozumem pak ale považuji zákon, na základě kterého se tak stalo. Je přece jasné, že poslanec, který je ve vazbě pro podezření z korupce, nemůže reálně čerpat náhrady spojené s výkonem mandátu, tedy na reprezentaci, stravu a dopravu. Spolu s dalšími kolegy připravím novelu zákona, která takové absurdity do budoucna vyloučí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama