Zákon o spotřebitelském úvěru lichvu neodstraní, varují věřitelé

Praha – V Poslanecké sněmovně je právě projednáván návrh zákona o spotřebitelském úvěru. Podle věřitelů ale k odstranění lichvy a takzvaných predátorských úvěrových společností nepřispěje.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Shodli se na tom účastníci sympozia Regulace spotřebitelských úvěrů, který dnes uspořádala Česká asociace věřitelů.

Kvůli regulaci na trhu podle asociace zřejmě zůstane několik desítek licencovaných poskytovatelů úvěrů, to ale nezabrání tomu, aby další subjekty dál fungovaly mimo regulovaný trh. Regulace podle věřitelů lichvářské praktiky nevymýtí, protože po úvěrových službách neklesne poptávka. „Spotřebitelé, kteří nesplní podmínky férových licencovaných poskytovatelů, budou svou poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh," uvedl prezident asociace Pavel Staněk.

Podle odhadu ředitelky odboru ochrany spotřebitele České národní banky Heleny Kolmanové zůstane na trhu po přijetí nové legislativy zhruba 50 až 70 poskytovatelů úvěrů, pro které bude fungování za nových podmínek ekonomicky smysluplné. Ostatní subjekty pak zřejmě z části ukončí svou činnost, z části ovšem budou dále působit mimo regulovaný trh.

Místopředseda České advokátní komory Robert Němec a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol shodně upozornili na to, že přijetí nového zákona může vyvolat masový nárůst spotřebitelských žalob.

František Laudát, poslanec TOP 09, předpokládá, že sněmovna návrh schválí v květnu nebo červnu. Změní se zřejmě díky předloženým pozměňovacím návrhům. Jde například o snížení maximální sankce za nesplácení úvěru ze 70 na 50 procent půjčené částky. Jan Chvojka (ČSSD) dodává, že zákon se může dočkat určitých zmírnění, například v podobě snížení hranice základního kapitálu poskytovatelů úvěrů z 20 na 15 milionů korun nebo nahrazení podmínky maturitní zkoušky podmínkou několikaleté praxe v oboru.

Podle návrhu by úvěr měl věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

Loading...
Témata: lichva | CZK
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama