Důvěryhodnost EU je kvůli Nizozemsku v sázce, varuje Zaorálek

Praha – Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se domnívá, že výsledky referenda, při kterém Nizozemci odmítli většinou hlasů asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Narušili důvěryhodnost osmadvacítky. Uvedl to na Twitteru.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Lubomír Zaorálek /ČSSD/
doporučujeme

Mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček pro ČTK uvedl, že výsledek referenda by se měl akceptovat. Ovčáček řekl, že výsledek referenda je třeba akceptovat. „Jinak by bylo jen prázdným a neúčinným nástrojem," napsal.

„Po holandském referendu je důvěryhodnost EU jako partnera v sázce...na to teď musí Holandsko jasně odpovědět..!" napsal Zaorálek na svůj twitter.

Podle analytika think tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy nizozemskou vládu nic nenutí, aby se podle hlasování zachovala. Referendum má totiž konzultativní charakter, to znamená pouze to, že se jím musí zabývat nizozemský parlament.

„Jako pravděpodobná možnost se jeví, že Nizozemsko přijme protokol, které určí, že tento stát nebude smluvní stranou této dohody," odhadl Janda. „Velká část asociační dohody spadá mezi výlučné kompetence Evropské unie, zejména v oblastech týkajících se společné obchodní politiky," uvedl s tím, že rozhodnutí Nizozemska dohodu neratifikovat by tudíž nemělo téměř žádné věcné následky.

Janda i jeho kolegyně z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Anna Kuznická upozornili na to, že iniciátoři referenda dokázali voliče přesvědčit, že hlasují o Evropské unii samotné. Otázka dohody s Ukrajinou posloužila jako zástupný problém.

„Už od začátku dávali jasně najevo, že jde o referendum o EU," uvedla v komentáři pro ČTK. Hlasování podle ní mohla ovlivnit i ruská propaganda a pasivní přístup nizozemských politiků. Část voličů podle ní k urnám ani nepřišla, protože spoléhali na to, že referendum bude kvůli nízké účasti neplatné. To se ale těsně nestalo, hlas odevzdalo více než 30 procent voličů, a to přesně o dvě procenta. Nesouhlas s dohodou podle televize NOS vyslovilo 61,1 procenta voličů, pro bylo 38,1 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama