Sobotka proti migraci: V4 má odmítnout návrhy Evropské komise

Praha - Český premiér Bohuslav Sobotka a polská premiérka Beata Szydlová se dnes shodli na odmítnutí nedávno zveřejněného plánu Evropské komise v azylové oblasti. Sobotka (ČSSD) také požaduje, aby visegrádská čtyřka společně odmítla migrační návrhy Evropské komise.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Podle českého předsedy vlády by měla zamítnout jak přenos pravomocí z jednotlivých národních zemí na Evropskou komisi, tak i zavedení povinného přerozdělovacího mechanizmu. Sobotka to dnes řekl novinářům před odletem na mezivládní jednání svého kabinetu do Polska.

"Budu navrhovat, abychom společně jako V4 odmítli přenos pravomocí, pokud jde o ryze azylovou politiku jednotlivých národních zemí, na Evropskou komisi. A stejně tak budu navrhovat, abychom jako V4 odmítli zavedení povinného přerozdělovacího mechanismu v rámci Evropské unie," řekl Sobotka.

Pro svůj návrh chce dnes získat polskou podporu. Příští týden pak bude o tématu jednat se staronovým slovenským premiérem Robertem Ficem. "Předpokládám, že o tom budeme jednat diplomaticky s Maďarskem, abychom připravili společné stanovisko V4," dodal.

Szydlová předsedovi české vlády v této souvislosti poděkovala za jasné vyjádření nesouhlasu s přerozdělováním migrantů v EU.

Sobotka řekl, že Evropa by měla hledat body, na kterých je schopna se shodnout. "Uplynulé měsíce ukázaly, že to nejsou kvóty ani přenášení pravomocí vlád na Evropskou komisi," uvedl. Evropské státy by se podle něj snadno mohly shodnout na posílené ochraně schengenské hranice či na zřízení společné pohraniční stráže.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama