Do Česka příští týden přijede rakouský prezident

Praha - Na státní návštěvu Česka přijede v pondělí rakouský prezident Heinz Fischer s chotí Margit. Do Prahy přicestuje netradičně vlakem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Heinz Fischer, rakouský spolkový prezident
doporučujeme

Za prezidentem Milošem Zemanem bude do Lán pokračovat historickými vozy, které používali českoslovenští prezidenti za první republiky. Na nádraží ve Stochově nedaleko Lán na něj bude čekat Zeman s manželkou Ivanou i čestná jednotka oblečená do italských, francouzských a ruských legionářských uniforem. ČTK to dnes řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Během uvítání v Lánech bude podle mluvčího vypáleno 21 dělových salv.

Zároveň poznamenal, že půjde o přátelské setkání, protože oba politiky pojí dlouholeté přátelství. Fischer by měl do Prahy dorazit asi hodinu před polednem. Na pražském hlavním nádraží přesedne do vlaku, ve kterém budou zapojeny salonní vozy Tomáše Garrigua Masaryka a rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.

Do Stochova vlak dorazí chvíli před 13:00. Na nástupišti Fischera uvítá jeho český protějšek, nastoupena také bude čestná jednotka v legionářských uniformách. Ta má připomenout státní návštěvu rakouského prezidenta Michaela Hainische v roce 1921, kterého tehdy na stejném nádraží uvítal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, i podpis první smlouvy o spolupráci mezi Československem a Rakouskou republikou ze stejného roku.

Fischer se Zemanem připomenou setkání své i svých předchůdců odhalením pamětní desky. Poté se přesunou na lánský hřbitov, kde položí věnec na Masarykův hrob, řekl Ovčáček. Na lánském zámku pak bude následovat slavnostní uvítání s vojenskými poctami.

Jeho součástí bude i vypálení 21 čestných dělových salv, uvedl Ovčáček na twitteru. Podobného uvítání se nedávno dočkal čínský prezident Si Ťin-pching. Předtím několik desetiletí na počest cizího státníka vypáleny nebyly.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama