ČSSD svolala ústřední výbor, kvůli dluhu utahuje opasky. Takhle chce ušetřit miliony

Praha - V Praze se sešel ústřední výkonný výbor ČSSD. Diskutuje o úsporách strany v souvislosti s vyplacením 337 milionů korun právníkovi Zdeňkovi Altnerovi i o aktuálních prioritách pro podzimní krajské volby.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

38. sjezd České strany sociálně demokratické
doporučujeme

Širší vedení ČSSD dnes schválilo návrh předsednictva, který má straně snížit výdaje a zvýšit příjmy. Novinářům to po hlasování ústředního výkonného výboru řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie si vezme úvěr 338 milionů korun, protože musí zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi strany Zdeňkovi Altnerovi. Podle Sobotky se úsporná opatření dotknou i podzimní volební kampaně, počítá však s tím, že kandidáti dorovnají peníze z vlastních zdrojů.

"Návrh jak na vzetí úvěru, tak i na snížení provozních výdajů schválilo nejen užší vedení strany, ale dnes také ústřední výkonný výbor, takže ta rozhodnutí už jsou v tuto chvíli konečná, platí a vedení strany je bude v nejbližších dnech, měsících a letech realizovat," shrnul Sobotka.

Potvrdil, že úvěr si ČSSD vezme u Fio banky. "Tato banka je dozorována Českou národní bankou, je to naprosto transparentní záležitost. A samozřejmě, když si berete úvěr, musíte za tento úvěr ručit, čili sociální demokracie ručí souborem nemovitostí, které jsou v jejím vlastnictví," prohlásil. Podle dřívějších informací je mezi těmito nemovitostmi i sídlo strany Lidový dům, které Altner dříve straně pomohl vysoudit.

ČSSD chce letos ušetřit 50 až 55 milionů korun. "Zčásti snížíme výdaje na volby, nicméně pravděpodobně to nebude znamenat absolutní pokles, protože počítáme s větší aktivitou kandidátů. Tedy s tím, že kandidáti ve svém vlastním zájmu poskytnou finanční prostředky ze svých zdrojů, takže by měli dorovnat to, co jsme zkrátili z hlediska centrálně poskytovaných dotací," uvedl Sobotka. Schválené změny, které se týkají volební kampaně, nejsou podle něj zásadní, protože jsou jednorázové. "Pro nás je důležité, abychom šetřili pravidelně," dodal.

"Zčásti snížíme výdaje na volby, nicméně pravděpodobně to nebude znamenat absolutní pokles, protože počítáme s větší aktivitou kandidátů. Tedy s tím, že kandidáti ve svém vlastním zájmu poskytnou finanční prostředky ze svých zdrojů, takže by měli dorovnat to, co jsme zkrátili z hlediska centrálně poskytovaných dotací," uvedl Sobotka. Dodal, že schválené změny, které se týkají volební kampaně, nejsou zásadní, protože jsou jednorázové. "Pro nás je důležité, abychom šetřili pravidelně," dodal.

Zároveň popřel informace, že se ČSSD chystá výrazně propouštět až třetinu zaměstnanců. Letos podle něj postupně skončí 22 zaměstnanců v centrále strany, v některých okresech strana zkrátí úvazky.

Deník MF Dnes v sobotním vydání přinesl přehled opatření, které navrhl místopředseda ČSSD Martin Starec. Na samotné zaplacení úvěru si ČSSD vezme úvěr u Fio banky, aby byla schopna jej splácet, musel Starec navrhnout razantní škrty.

O práci tak přijde téměř třetina zaměstnanců ČSSD. Další se budou muset připravit na snížení úvazku a tím pádem také platu. Okresní tajemníci menších stranických organizací, které nemají více jak 200 členů, tak budou muset připravovat stranu na senátní a krajské volby s platem okolo 14 tisíc korun hrubého, prozradil MF Dnes zdroj uvnitř strany.

Další straničtí tajemníci dostali za úkol pro stranickou kancelář vyjednat nižší nájemné nebo najít nové prostory. Seškrtat rozpočty budou muset také stranice organizace jako Mladí sociální demokraté nebo Sociálně demokratické ženy.

Strana také vyhlásila sbírku a požádala každého člena o minimální symbolický příspěvek ve výši 100 Kč. Přední představitelé strany, třeba jihomoravský hejtman Michal Hašek, už podle MF Dnes avizovali, že zaplatí mnohonásobně více.

Seškrtat musel místopředseda Starec také rozpočet na volby. Místo 100 milionů plánuje ČSSD utratit za volební kampaň 85 milionů. Vsadí proto více na kontaktní kampaň a omezí billboardy podél silnic, které plánuje nahradit internetovou reklamou.

Loading...
Témata: ČSSD
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama