Vláda bude jednat o návrzích o přístupu k dětským i dospělým uprchlíkům

Praha - Pokud ostatní státy EU nebudou přebírat zadržené migranty zpět, mělo by Česko tyto cizince z detenčních zařízení propustit. Žádá to rada vlády pro lidská práva.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Stejně by mělo postupovat, pokud by podmínky v centrech nebyly důstojné. Zadržení běženci by měli dostat právní pomoc, aby se případně včas mohli bránit vyhoštění.

Oba podněty by měl v pondělí projednat kabinet. Ministerstvo vnitra s návrhy už dřív nesouhlasilo.

S podněty rada přišla loni, kdy byla zařízení pro zajištění cizinců přeplněná a podmínky podle kritiků neodpovídaly 21. století. Návrhy už měsíce čekají na projednání. Ke čtvrteční půlnoci bylo ve třech centrech s celkem 1030 místy 91 migrantů.

Podle rady má vnitro zajistit uprchlíkům důstojné podmínky, jinak je má propustit. Propuštění rada žádá i v případě, pokud se nedaří vrátit zadržené do jiných států. Do Maďarska se podařilo loni od července do října z 1004 lidí předat 19.

Rada se odvolává na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Podle něj státy musejí i v době migrační krize zajistit důstojné podmínky. Omezování svobody bez předpokladu, že by jiné země cizince převzaly zpět, je zase v rozporu s evropskou úmluvou o ochraně lidských práv, uvádí rada. Zadržené ČR po vypršení lhůty propouštěla s příkazem k vycestování. "Cizinec se tedy po propuštění ocitá ve zcela stejné situaci jako před zajištěním - s tím rozdílem, že musel uhradit částku za pobyt," uvádí rada.

Podle ní by vnitro mělo zajistit i pravidelné návštěvy právníků v centrech. Poradenství zatím poskytují hlavně dobrovolníci.

Loading...
Témata: Vláda ČR | uprchlíci
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama