Další ráno se můžeme probudit do úplně jiného světa, musíme jednat, burcuje politik

Praha – Český europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer na sociálních sítích varuje, že pokud se brzy něco nezmění a nebudou se hledat přijatelné kompromisy, svět by se velmi brzy mohl změnit. Dodává, že sice není nutné jásat nad každým nápadem, který přijde v otázce řešení migrační krize, na druhou stranu je ale podle něj současný dublinský systém v dané situaci nefunkční.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Luděk Niedermayer
doporučujeme

Europoslanec poukazuje, že za posledních několik dní se stalo hodně zásadních věcí. „Za posledních pár desítek hodin se toho událo hodně. Například, holandští voliči v referendu odmítli svým parlamentem schválenou asociační dohodu EU s Ukrajinou, premiér Cameron se dostal pod masivní tlak za využití daňového ráje (což ne zcela logicky může ovlivnit jeho referendum), premiér Sobotka hledá podporu pro odmítnutí prvního 'výstřelu' Komise k reformě Dublinského systému a ministr Chovanec se chlubí v médiích, že 'naše' Iráčany z Německa nepřevezme, neb němečtí úředníci špatně vyplnili papíry," shrnuje podstatné události minulého týdne Niedermayer.

Se situací ale rozhodně spokojený není. „Již delší dobu mám pocit, že pokud všichni nedostaneme zavčas rozum a nezačneme hledat vzájemně přijatelné kompromisy, můžeme se další ráno probudit do úplně jiného světa. Konec Schengenu by mohl být začátkem této cesty. Jak jsem již mnohokrát psal, naše země by v tomto světě byla jedním ze silně ohrožených druhů," varuje politik.

Rozhodně prý není nutné jásat nad „každým návrhem, kterým chce někdo krize řešit'. „Ale populismus, včetně toho, který svolává pro občany nepochopitelná referenda, je úplně špatné řešení. Stejně tak jako blyštivé tweety, stále více oblíbené mezi vrcholovými politiky," rýpnul si europoslanec TOP 09.

„K reformě Dublinu si dovolím říci toto. Dnešní 'standardní' systém (odpovědnost hraniční země) nemůže fungovat v situaci, kdy přichází příliš žadatelů o azyl. Zkušenosti s využitím dnes platného ustanovení, které umožňuje Komisi v této situaci navrhnout jiné řešení, se v praxi neosvědčilo. Pokud se naši politici chtějí vyhnout 'kvótám', měli by navrhnout systém lepší..." vzkazuje na sociálních sítích kritikům kvót politik.

Důležitá je podle něj také soudržnost osmadvacítky. „A hlavně, měli bychom podporovat jednotu Evropu, nejen v opatřeních, která zásadně příliv migrantů sníží. Pokud by se to povedlo a v Řecku se to zdá být reálné, problém, ve své reálné podobě zmizí ze stolu," myslí si.

Loading...
Témata: niedermayer, luděk | EU
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama