Politická krize v Brně trvá: Žít Brno nepůjde do koalice bez ANO

Brno – Petr Vokřál (ANO) by měl zůstat brněnským primátorem. Myslí si to jeho náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Bez ANO prý Žít Brno do žádné koalice nepůjde. A už vůbec ne do takové, ve které by nějak figuroval někdejší primátor Roman Onderka (ČSSD).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Magistrát města Brna
doporučujeme

V Brně se v neděli rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Lidovci se dohodli na spolupráci a hledání nových partnerů s opoziční ČSSD. Dohromady mají 18 mandátů z 55, na většinu potřebují 28. KDU-ČSL a ČSSD chtějí jednat se všemi stranami kromě KSČM. Hnutí Žít Brno chce stále prosazovat sociální bydlení a kulturní projekty.

Náměstek primátora Hollan pro ČTK uvedl, že zatím neví, co dohoda lidovců se sociální demokracií znamená. „Je těžké vyjadřovat se, co bude, protože nevíme, co lidovci chtějí dělat. Budou na úterním zastupitelstvu sedět v radě, odstoupí z ní nebo nás odvolají? Určitě to nebude odvolání hlasy ANO, Žít Brno nebo Strany zelených. Museli by to udělat lidovci například s opozičními komunisty," uvedl Hollan.

„Co se týče aktuálního bloku KDU+ČSSD, nevíme, co má znamenat, zda nás zítra spolu s KSČM odvolají (moc se na to těším!), či zda odstoupí z rady. To musí říct lidovci sami, pokud to tedy mají nějak promyšlené," uvedl Hollan na Facebooku.

Jedna věc je prý prohlášení a druhá věc skutečnost. „Jedna věc je prohlásit, že koalice neplatí, ale pokud bude i po zítřejším (úterním) zastupitelstvu pokračovat rada, koalice stále platí," řekl Hollan.

Na jednání o nové koalici je ochotný přistoupit za dodržení tří podmínek. kulturního centra. „Víme však několik zásadních věcí. Nedopustíme, aby byl primátorem někdo jiný než Vokřál. Nebudeme dělat koalici, pod níž bude podepsán Roman Onderka. Nebudeme ustupovat ze zásadních věcí, jako je bydlení pro rodiny bez domova, otevřenost vůči lidem všech vyznání atd." vyjmenovává.

To, co nyní probíhá, je podle něj normální politický vývoj a proto není třeba panikařit. „Jak to dopadne, bude pro nás všechny poučením - buď zjistíme, že má smysl se otevřeně bavit o tom, že všechno není růžové, nebo naopak, že k politice ony růžové brýle patří a co koaliční partner dělá, dobře dělá, i když nedělá nic," dodal.

Koalice měla problémy už před půl rokem, situaci ale ustála. Minulý týden se však objevily zprávy o jednání ANO s Žít Brno o nové možné koalici s ČSSD. ANO to zdůvodnilo tím, že nemůže v současné koalici prosadit některé své body. Lidovci to považovali za popření koaliční smlouvy, a proto také začali jednat o koalici. S ČSSD se dohodli na vytvoření nové, přičemž chtějí oslovit hnutí ANO a další potenciální partnery kromě KSČM.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama