Na neplatiče se složíme my všichni z vlastní kapsy. Vysíláme naprosto špatný signál, varuje poslankyně

Praha – Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová opět navrhuje, aby stát mohl poskytovat za neplatiče alimentů jako zálohové výživné. To by mohlo dosáhnout až částky 2500 korun měsíčně. Podle TOP 09 to ale vysílá společnosti velmi špatný signál.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Markéta Adamová (TOP 09)
doporučujeme

Marksová navrhuje, aby tuto pomoc dostaly rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Po dlužnících by vyplacenou dávku pak vymáhal úřad práce. Svůj návrh předložila už loni, tenkrát ale neuspěla.

Psali jsme:  

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové tak ale v podstatě vznikne nová sociální dávka. „Navrhuje, aby rodiči, kterému ex partner dluží na alimentech, byla za určitých podmínek přiznána nová sociální dávka - zálohované výživné. Dlužníka by pak po soudech 'netahal' rodič, který má pohledávky, ale sám stát, přesněji úřad práce," vysvětluje politička.

„Z pohledu jednotlivce, který se nemůže domoci často vysokých částek, se i 2500 korun měsíčně, které by mohl získat na nové sociální dávce od státu, jeví jako dobré řešení.  Z pohledu společnosti přináší ale návrh problémy, nemluvě o dalších 700 milionech, které by musely jít ze státní pokladny. Respektive z daní těch zodpovědných, kteří by se vlastně na závazky neplatiče skládali," varuje Adamová.

Finanční náročnost návrhu ale podle ní není to nejdůležitější. „.Návrh považuji za škodlivý hlavně proto, jaký  signál by vyslal do společnosti. Lidem by ministryně Marksová vlastně vzkázala: osobní zodpovědnost může jít stranou, stát za vás vaše závazky uhradí. Ten, komu dnes svědomí nedá spát při představě, že by jeho dítě trpělo nouzí kvůli nezaplaceným alimentům, získá klidnější spánek díky pocitu, že se vlastně až tak nic zásadního nestane, protože to expartnerovi někdo 'zacáluje'. Z řady dnes třeba problematičtějších, ale stále ještě platičů, se mohou v budoucnu stávat neplatiči," varuje před možnými následky poslankyně TOP 09.

Situaci, kdy zůstane s dítětem jen jeden z rodičů, prý vůbec nechce zlehčovat. „Uvědomuji si, že to přináší mnoho obrovských problémů. A když se k tomu navíc přidá neplacení výživného ze strany ex partnera, tak je to situace nezáviděníhodná a svízelná," přiznává.

Přesto by ale volila jinou variantu, než kterou navrhuje ministryně práce a sociálních věcí. „Musíme se proto zaměřit na rychlejší a efektivnější fungování soudních sporů, ve kterých jde o alimenty. Pokud dnes platí, že dlužník může být soudně stíhán až po třech měsících neplacení alimentů, měli bychom uvažovat o zkrácení této doby. Rodič, který je na všechno sám, potřebuje v tu chvíli pomoc co nejrychleji. Speciální dávka je krátkozraké řešení, daleko účinnější by byly zákony, které by umožnily rychlejší a lepší vymáhání práva," myslí si Adamová.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama