Rozsudek proti ČSSD není pravomocný, Altnerův advokát ještě nepřevzal rozhodnutí

Praha – I když se původně mluvilo o tom, že ČSSD dnes vyprší lhůta pro zaplacení 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu kolem Lidového domu, Altnerův zástupce Václav Veselý rozhodnutí zatím nepřevzal. Díky tomu ještě rozsudek není pravomocný.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Vládní strana to považuje za pozitivní věc, protože Nejvyšší soud (NS) má v rámci řízení o dovolání čas odložit právní moc či vykonatelnost rozhodnutí pražského městského soudu. NS však dovolání obvykle dostane až po měsíci od jeho podání.

Soudy Altnerovi pravomocně přiznaly částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě. Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

„Podle mého názoru to pravomocné není, my nemáme doručeno, my jsme to ještě nepřevzali," řekl ČTK advokát Veselý. Zásilku převezmeme ve lhůtě, uvedl. Detaily ale nesdělil.

„Z hlediska klienta, tedy České strany sociálně demokratické, je současný stav pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud včas odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost napadeného rozhodnutí do doby, než rozhodne o dovolání, které jsme minulý týden podali. Je to důležité i z hlediska dalšího postupu uspokojování věřitelů Z. Altnera," uvedl mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina&Partners pro klienta ČSSD Jiří Chvojka.
V případě, že rozsudek nebude převzat do 10 dnů od doručení do datové schránky, je považován za doručený, nejpozději tedy třídenní lhůta pro zaplacení začne běžet 16. dubna 2016.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty. Strana také soudu navrhla, aby odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost rozsudku, a to až do doby, než o dovolání rozhodne. Samotné podání dovolání totiž nemá obecně na vykonatelnost napadeného rozhodnutí vliv.

Sociální demokracie si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale peníze zatím posílat nechce. Už v sobotu Chvojka řekl, že právníci se musí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu vlastně platit. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Je tak možné, že bude využito „přikázání jiné peněžité pohledávky". „Exekutor v takovém případě vydá exekuční příkaz, ve kterém povinnému (JUDr. Altner) zakáže, aby se svou pohledávkou jakkoli nakládal," uvedl na dotaz ČTK mluvčí exekutorské komory David Sahula. ČSSD by exekutor současně zakázal v této výši pohledávku vyplatit. Altnerovi by pak připadla částka, o kterou soudem přiznaná odměna za právní služby převyšuje dluhy v exekučních řízeních vedených proti němu.

Altnerův advokát Veselý o exekucích nemá informace, klienta zastupuje jen ve sporu s ČSSD. Informace tak prý mápouze z tisku.  ČSSD by podle něj měla exekuce řešit s exekutory, případně s Altnerem, ale ne přímo s věřiteli. „Nejlíp ví můj klient, kdo je jeho věřitelem," řekl.

Loading...
Témata: ČSSD | altner, zdeněk | soudy
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Babiš chce koalici zachovat, Šmarda ať se vzdá nominace

18.08.2019 13:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama