Zeman přivítal rakouského prezidenta Fischera ve Stochově

Stochov – Na Návštěvu České republiky dnes přijel rakouská prezident Heinz Fischer. Se svým českým protějškem Milošem Zemanem dnes na nádraží ve Stochově na Kladensku odhalili pamětní desku, který bude připomínat setkání T. G. Masaryka s tehdejším rakouským prezident Michaelem Hainischem.

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Československo a Rakousko při jejich setkání, ke kterému došlo před 95 lety, uzavřely první smlouvu o spolupráci. Zeman s Ficherem dnes odhalením pamětní desky tento moment připomněli.

Rakouská hlava státu je v České republice na dvoudenní návštěvě, do Prahy přijel Fischer vlakem se svou ženou Margit. Z hlavního města jel speciální soupravou s historickými vozy do Stochova.

Na nádraží ve Stochově přijel vlak s parní lokomotivou a se salónním vozem Tomáše Garrigua Masaryka a arcivévody Ferdinanda d´Este před 13:00. Oba státníky čekala přehlídka čestné jednotky v historických uniformách československých legionářů.

Po odhalení pamětní desky u vstupu do nádražního prezidentského salonku Fischer krátce promluvil s dětmi ze stochovské základní školy. Z nádraží prezidenti odjeli na lánský hřbitov, kde položili věnec na Masarykův hrob. Poté následoval odjezd do lánského zámku, kde byl Fischer uvítán s vojenskými poctami.

Oba prezidenti se svými manželkami také v Lánech soukromě poobědvali.

Rakouský prezident podle agentury APA oznámil, že chce s prezidentem Zemanem hovořit mimo jiné o „velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům".

V Česku Fischer zůstane do úterý, kdy se setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou a navštíví česko-rakouský podnikatelský seminář. Z Prahy odjede opět vlakem v úterý odpoledne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto: V Česku bude od pondělí znovu platit nouzový stav

30.09.2020 22:08 Aktualizováno V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru.…

Ministerstvo v návrhu rozpočtu zvýšilo výdaje zhruba polovině kapitol

30.09.2020 21:40 Ministerstvo financí (MF) v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který zaslalo k projednání…

Ministerstvo připravilo rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem přes…

30.09.2020 20:52 Aktualizováno Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh…

Státní podpory firem s karanténami by měly pokračovat, zní ze sněmovny

30.09.2020 18:11 Sněmovna dnes vyzvala vládu, aby pokračovaly státní podpory pro firmy s karanténami zaměstnanců.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama