Rakouského prezidenta vezl do Stochova "bulík"

Stochov - Bulík, Brejlovec nebo salonní vůz, který dostal k osmdesátinám první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, byly součástí vlakové soupravy, v níž rakouský prezident Heinz Fischer cestoval během své návštěvy v ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Heinz Fischer, rakouský spolkový prezident
doporučujeme

Parní lokomotiva z roku 1935 přezdívaná Bulík vlak vedla. Motorová lokomotiva zvaná mezi železničáři Brejlovec byla připojená na jeho konci. Do speciálního vlaku Fischer nastoupil na pražském hlavním nádraží, kam přijel moderní vlakovou soupravou z Vídně. Po trati zamířil do Stochova, kde ho čekal jeho český protějšek Miloš Zeman.

Masarykův salonní vůz nese podle informací ČTK označení Aza 080, číslice symbolizují tehdejší věk prezidenta. V roce 1930 ho vyrobila společnost Ringhoffer v Praze na Smíchově. Na svou dobu moderně konstruovaný vůz může jezdit rychlostí až 140 kilometrů za hodinu.

Vůz měl zařízení pro poslech rádia, telefon a kabel elektrického topení. Kromě velkého salonu se v něm nachází také umývárna, ložnice s jedním lůžkem pro tajemníka i větší oddíl se dvěma lůžky, kuchyně se sporákem nebo oddíl pro lékaře. Salonní vůz využívali i další prezidenti republiky. Vyřazen z povozu byl na konci 60. let 20. století. Kompletní rekonstrukce byla provedena v roce 1989.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama