Zeman a Fischer mluvili o migraci, v názorech na uprchlíky se neshodli

Praha – Na zámku v Lánech dnes jednali rakouský a český prezident. Řeč přišla i na migrační krizi. Oba státníci pochybují o dohodě o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Rakouský prezident Heinz Fischer
doporučujeme

Debata o rozdělení statisíců uprchlíků podle kvót se znovu rozpoutala po nedávném zveřejnění návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky EU. Česká vláda i prezident rozmisťování běženců do všech členských států opakovaně odmítly.

Prezident Miloš Zeman zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót. Rakušan Heinz Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit.

Fischer varoval, že žádná země Evropy, ani Německo, nemůže vyřešit problém vyřešit sám. „A to je ten důvod, proč Rakousko volá po spravedlnosti přerozdělování," uvedl rakouský prezident k řešení přílivu migrantů.

„Když je v Evropě veliký problém, tak by se přeci všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému," dodal. Otázkou podle něj, zda ten princip lze zajistit pomocí kvót, či zda existuje jiný způsob.

Zeman trvá především na striktním odlišování ekonomických a politických migrantů, Fischer ale připomněl, že rozdílnost názorů na řešení je daná i tím, že pozice a problémy, které má Rakousko, jsou jiné, než pozice, která už je dána čistě zeměpisnou polohou ČR.

Zeman dnes řekl, že všichni migranti stejně chtějí do Německa, a systém kvót proto nebude fungovat. Důkazem je podle něj nedávný případ křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří do Česka přiletěli v rámci přesídlovacího programu Nadačního fondu Generace 21.

Oba státníci se věnovali také dopravnímu spojení mezi Českem a Rakouskem. Navzájem se ujistili o vzájemném přátelství. Fischer, kterému končí druhé funkční období, slíbil, že Česko bude navštěvovat i v budoucnu. Zároveň Zemanovi přislíbil, že udělá vše pro jeho brzkou návštěvu ve Vídni. Zeman v Rakousku byl na své druhé zahraniční cestě ve funkci v roce 2013.

Fischer dnes také poznamenal, že příští rok by měla vyjít společná učebnice historie, a vyjádřil přesvědčení, že historie tak oba národy nebude rozdělovat. Zemanovi pak na novinářský dotaz doporučil, pokud má dostatečnou podporu voličů i manželky, další prezidentskou kandidaturu.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama