Kabinet schválil nominaci Passera na druhého soudce v Lucemburku

Praha – Ministři v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) schválili nominaci Jana M. Passera na místo druhého českého soudce u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie. Soudní dvůr EU je nejvyšší právní instancí unie a odpovídá za jednotný výklad a aplikaci evropského práva.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Současný soudce Nejvyššího správního soudu předtím uspěl ve výběrovém řízení před odbornou komisí i v evropském výboru Poslanecké sněmovny.

Passera vybrala v únoru devítičlenná komise složená z ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), předsedovů Ústavního soudu Pavla Rychetského, Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy a Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Kromě něj byla kandidátkou také Petra Škvařilová-Pelzl, právnička přidělená řediteli Generálního ředitelství výzkumu, knihovny a dokumentace Soudního dvora EU.

Druhý český soudce se vybírá v souvislosti s reformou Soudního dvora EU, kterou vloni podpořila Rada. V instituci dlouhodobě působí Irena Pelikánová, matka současného ministra spravedlnosti.

Způsobilost kandidáta ještě posoudí výbor zřízený podle smlouvy o fungování Evropské unie. Ten se zaměřuje na právní erudici, pracovní zkušenosti, jazykové schopnosti a osobnost kandidátů. Souhlas s kadidáty musí vyjádřit také všechny členské státy EU.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama