Bez Ruska je dlouhodobá stabilita Evropy nemožná, varuje Klaus. A pak se pustil do Západu

Praha – Někdejší český prezident a ekonom Václav Klaus na svých stránkách zveřejnil příspěvek, který napsal do knihy „Jubilee International Union of Economists Publication“. V něm se zabývá otázkou Ruska na politické a ekonomické mapě. Země je podle něj neustále neférově spojována se Sovětským svazem, za což Klaus Západ ostře kritizuje.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

Rusko podle něj zůstává těsně spojeno s komplikovanými dějinami 20. století – a to ať už jde o významnou roli Ruska, nebo „reziduální dědictví komunismu". „Ten je tam v různých podobách a převlecích stále přítomen. Na druhou stranu rezolutně odmítám – a často se nezdráhám i explicitně kritizovat – zjednodušenou, zavádějící, záměrně nepřátelskou, ale v současnosti všudypřítomnou desinterpretaci Ruska na Západě (a nepřetržité neférové spojování a zaměňování Ruska a Sovětského svazu, Putina a Brežněva). Tento přístup paradoxně odhaluje více o Západu a jeho předsudcích než současném Rusku samotném," tvrdí někdejší český prezident.

Rusko si podle něj musí být vědomo, jak se Sovětský svaz v průběhu minulého století choval a jaké útrapy některým zemím přinesl. Moskva to prý nesmí zamlčovat. „Rusové se však sami, a to oprávněně, považují za největší oběť komunismu. Nicméně, pokračující snahy Západu – motivované ohledem na své vlastní zájmy a záměry – zveličovat paralely mezi bývalým Sovětským svazem a současným Ruskem, jsou chybné a kontraproduktivní. Západ se chová způsobem, jako kdyby si nepřál, aby se Rusko od své sovětské minulosti oddělilo. Tím spíše je pro Rusko důležité uspět v dokončení procesu objektivního hodnocení své minulosti. Rusko musí svým dneškem ukázat, že pro něj sovětská éra byla pouhou anomálií," myslí si ekonom.

Nejde prý o to, aby Rusko zapomnělo na svou minulost a aby ji vymazalo. „Minulost se stala, nelze ji odestát, její oběti jsou stále kolem nás. Nicméně, je třeba se primárně dívat dopředu, nikoli nazpátek. Ve svých politických projevech jsem po pádu komunismu opakovaně užíval následující analogii: 'zpětné zrcátko v autě je naprosto nezbytné, nesmí však být tak velké, aby zakrývalo celé přední sklo'," píše Klaus.

Je prý v zájmu Ruska i všech ostatních přát zemi dobrou, mírovou a prosperující budoucnost. To podle Klause záleží hlavně na Rusech samotných, na jejich politické vyzrálosti i na víře v plnohodnotnou demokracii. „Zbytek světa by se neměl snažit pozitivnímu vývoji Ruska bránit. Návrat ke studené válce je zaručenou cestou, jak ho znemožnit. Když se díváme na mapu světa, musíme dojít k závěru, že Rusko náleží k základním pilířům jakéhokoli stabilního politického a ekonomického uspořádání ve světě. Geopoliticky Rusko patří do Evropy a historie ukázala, že bez Ruska je dlouhodobá stabilita Evropy nemožná," myslí si exprezident.

I proto je prý úkolem přivést Rusko do evropské politiky ne jako nepřítele, ale jako partnera. „Konfrontace Západu s Ruskem není pro nás, Středoevropany, žádnou pozitivní věcí, ale naopak - hrozbou. Podkopává naši budoucnost, která je už tak více než dost zpochybněna bezohlednými unifikačními a centralizačními procesy v Evropě a atakem Evropské unie na národní státy na straně jedné a současnou migrační vlnou, rovněž organizovanou, nikoliv pouze umožněnou, evropskými elitami, na straně druhé," dodává Klaus.

Loading...
Témata: Václav Klaus | Rusko
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama