ANO ztrácí voliče, sešup TOP 09 pokračuje. Ze situace těží ODS

Praha - Hnutí ANO se propadá a od druhé ČSSD jej dělí pouze čtyři desetiny procentního bodu. Ukázal to nový průzkum agentury SANEP.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Další propad voličské přízně zaznamenalo hnutí ANO, které by sice aktuálně se ziskem 21,3% hlasů vítězilo v hypotetických sněmovních volbách, nicméně oproti březnu ztratilo 1,1 procentního bodu. Tato ztráta tak potvrzuje, že část voličů hnutí ANO ztrácí důvěru v Andreje Babiše, který čelí podezření z dotačního podvodu. Kauza "Čapí hnízdo" tak oslabuje hnutí ANO a ohrožuje jeho dosavadní vedoucí pozici.

Na vedoucí hnutí ANO se dotahuje druhá ČSSD, která si oproti březnu polepšila o 1,5 procentního bodu a s aktuálním ziskem 20,9% hlasů ztrácí na vedoucí hnutí ANO pouze čtyři desetiny procentního bodu.

Třetí nejsilnější stranou je v dubnu opět KSČM, která se těší přízni 14,1% voličů.

Nadále na sestupu je oproti minulému měsíci TOP 09, kterou by aktuálně volilo 5,3% voličů. TOP 09 se tak přibližuje k pětiprocentní hranici, která je vstupenkou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Pokles voličského zájmu o TOP 09, ale i odklon části voličů od hnutí ANO v důsledku kauzy "Čapí hnízdo", stojí za návratem části voličů zpět k ODS, která se stejně jako v březnu, těší i aktuálně přízni 10,9% voličů. ODS tak po dlouhé době pozvolna přebírá pozici nejsilnější pravicové strany.

Lidovci se aktuálně těší přízni 6% voličů, což je o tři desetiny procentního bodu více, než ukázal průzkum společnosti SANEP v minulém měsíci.

Těsně pod pětiprocentní hranicí by v dubnu skončil Úsvit-NK se ziskem 4,7% hlasů a Svobodní se ziskem 4,4% voličů, kteří nadále mírně posilují a jsou pro pravicové voliče jistou alternativou na pravicovém spektru. Čtyřprocentní hranici pokořila se ziskem 4,1% hlasů strana Tomio Okamury SPD. Piráti se aktuálně těší přízni 3,4% voličů a STAN 0,8%.

Do volebních preferencí se do určité míry stále promítá vliv tématu spojeného s uprchlickou krizí, ale i aktuální dění kolem ČSSD a zejména pak kolem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. - 6. dubna 2016 na vybrané skupině 3.451 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.317 dotázaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama