Chovanec musí vysvětlit manévry při čínské návštěvě, žádá pravice. Kalousek má podezření...

Praha – Spor ohledně chování Policie ČR při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze pokračuje. Opoziční TOP 09 a ODS chtějí, aby ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chování policie vysvětlil ve Sněmovně.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany
doporučujeme

TOP 09 požádala o zařazení tohoto mimořádného bodu na příští čtvrtek, poslanci ale návrh odmítli. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že během bezpečnostních opatření se stalo několik případů, kdy byli čeští občané bezdůvodně šikanovaní a byla omezována jejich práva, a to včetně práva shromažďovacího.

O zařazení Chovancova vystoupení jednali poslanci v organizačním výboru, kde ČSSD předběžně uvedla, že by s návrhem souhlasila v termínu 21. dubna. Poté se ale sešel poslanecký klub, který se shodl, že zařazení bodu nepodpoří. Uvedl to poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Předseda sněmovního klubu ODS Zdeněk Stanjura v této souvislosti řekl, že pokud Chovanec nevystoupí, bude ODS požadovat svolání mimořádné schůze. „Postup policie během návštěvy čínského prezidenta v Praze vyvolal oprávněné reakce. Není přijatelné, aby kvůli vyvěšení vlajky vtrhla policie na akademickou půdu. Protože podobných excesů přibývá, budeme chtít od vlády vysvětlení," uvedl.

Kalousek soudí, že policie se nedopustila nedopatření pouze svou horlivostí. „Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra," uvedl.

„Těchto případů byl takový počet, že nelze věřit, že šlo o náhodné excesy. Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra. Pokud represivní orgán překračuje svoji pravomoc a bezdůvodně šikanuje, jedná se o nepřijatelný postup, ať již tuto činnost provádí horlivě či liknavě. TOP 09 navrhne Poslanecké sněmovně uplatnit svou autoritu, aby se něco takového již nikdy neopakovalo," dodala v prohlášení TOP 09.

Kvůli incidentu na pražské FAMU se vedení školy již omluvil policejní prezident Tomáš Tuhý. Postup policistů v dopise děkanovi označil za „nevhodný a nadbytečný". Dva policisté kvůli němu čelí kárnému řízení. Chovanec na případu ale neshledal porušení zákona.

Policie, která při návštěvě čínského prezidenta navštívila v souvislosti s vyvěšením vlajky budovu školy, byla podle něj jen neobratná a zbytečně horlivá. V neděli odmítl podezření, že policisté stranili Číňanům. Pokud se prokáže existence takového pokynu, odstoupí.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pozval do Česka šest prezidentů. V září navštíví Srbsko

19.08.2019 18:23 Prezident Miloš Zeman v polovině září navštíví Srbsko. Na počátku října poté v Lánech přivítá…

V Česku po roce 89 zanikl termín chybné názory, vzkázalo pracoviště MV

19.08.2019 17:31 V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření…

Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

19.08.2019 17:27 Aktualizováno Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což…

Vnitro dostane 1,7 miliardy navíc, většina půjde na policejní auta a platy

19.08.2019 17:25 Aktualizováno Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama