Mediální útoky si nedáme líbit. Koalice v Brně je ukončena, vzkázali lidovci

Brno - KDU-ČSL dnes písemně oznámilo hnutí ANO, Žít Brno a Straně zelených, že považuje brněnskou koalici mezi těmito čtyřmi subjekty za ukončenou. ČTK to řekla primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Lidovci považují koalici za ukončenou hnutím ANO kvůli tomu, že jednalo za zády KDU-ČSL a zelených o nové možné koalici s opozicí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Magistrát města Brna
doporučujeme

ANO bere vyjádření KDU-ČSL na vědomí, ale podle krajského manažera Pavla Galíka považuje po společném jednání s Žít Brno a Stranou zelených koaliční smlouvu dál za platnou. Primátor Petr Vokřál necítí zodpovědnost za současnou krizi, řekl novinářům po dnešním jednání zastupitelstva. Na něm se koaliční krize neprobírala, padl na ni pouze jeden dotaz.

Lidovci považují koalici za rozpadlou, ANO, Žít Brno a zelení ji mají stále za platnou kvůli tomu, že ji žádná stran písemně nevypověděla. Lidovci sice neposlali výpověď koaliční smlouvy, ale písemně informovali ostatní partnery o tom, že považují koalici za ukončenou. "KDU-ČSL reflektuje skutečnost, že ANO zahájilo jednání o novém koaličním uspořádání. Veřejně takové jednání zdůvodňovalo údajným sporem uvnitř koalice ohledně uspořádání městských společností, aniž však do té doby svým smluvním parterům předložilo projednatelný materiál k tomuto tématu a aniž by řešilo spor podle koaliční smlouvy s využitím institutu dohodovacího řízení," stojí v prohlášení lidovců.

KDU-ČSL má za to, že "nastolením popsané situace, kdy subjekt s nejvyšším mandátem od občanů uveřejnil snahu o složení nové koalice, došlo m ve skutečnosti ke konkludentnímu odstoupení od koaliční smlouvy a k ukončení její platnosti." Podle Liptákové lidovci nebudou brát zpět dohodu o spolupráci a hledání nových partnerů, kterou o víkendu kvůli celé záležitosti uzavřeli s opoziční ČSSD. ANO to bere na vědomí, názor na platnost koalice ale nemění. "Podle ustanovení koaliční smlouvy může dojít k jejímu ukončení pouze po dohodovacím řízení, kterého se bude účastnit předseda politického klubu a pověřený zástupce dané politické strany či hnutí," objasnil Galík.

Primátor Vokřál dnes prohlásil, že je pro zachování současné koalice, přestože potvrdil, že ANO minulý týden jednalo s ČSSD. "Nebyli jsme

schopní v koalici až do čtvrtku překonat jeden ze zásadních problémů. Proto jsme oslovili sociální demokracii, co si o tom myslí, abychom v případě kolapsu koalice věděli, zda bychom mohli najít partnera. Tím jsme neporušili koaliční smlouvu, která nám to nezakazuje," zdůraznil Vokřál.

Podle Liptákové nelze čtyřkoalici zachránit a dělat, jako by se nic nestalo. "Věci, které se staly, nelze vzít zpět. Byli jsme mediálně napadáni, že spolupráce není z naší strany dobrá. V poslední době jsme obviňováni z toho, že za vše můžeme. Nemůžeme si přece nechat všechno líbit, aby se vzápětí řeklo: Buď hodný, nic se nestalo a pojď zpět do naší náruče," řekla Liptáková.

Sama by chtěla novou koalici uzavřít do měsíce, aby se na příštím zastupitelstvu mohlo změnit vedení. Zatím však není jasné, kdo do nové koalice vstoupí. Lidovci a ČSSD mají 18 mandátů z 55. Osloví jako vítěze voleb hnutí ANO. Vokřál však řekl, že pozice, kdy se lidovci se sociálními demokraty domluvili a ANO by k sobě přizvali, není pro hnutí komfortní. Nevyloučil však ani takovou spolupráci, připustil ale i další možnosti.

Koaliční krize se nedotkla dnešního jednání zastupitelstva, projednalo přes 80 bodů. Zastupitelé ji ani neřešili. V závěru padl dotaz opozičního Martina Říhy (KSČM), zda koalice stále platí, či nikoliv. Primátor Vokřál mu řekl, že dostane písemnou odpověď do 30 dnů. Liptáková to okomentovala tím, že se strany snaží nevnášet do rozhodování o městě negativní emoce.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět, KSČM, TOP 09 a SZ mají po čtyřech. Poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama