Mediální útoky si nedáme líbit. Koalice v Brně je ukončena, vzkázali lidovci

Brno - KDU-ČSL dnes písemně oznámilo hnutí ANO, Žít Brno a Straně zelených, že považuje brněnskou koalici mezi těmito čtyřmi subjekty za ukončenou. ČTK to řekla primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Lidovci považují koalici za ukončenou hnutím ANO kvůli tomu, že jednalo za zády KDU-ČSL a zelených o nové možné koalici s opozicí.

Magistrát města Brna

ANO bere vyjádření KDU-ČSL na vědomí, ale podle krajského manažera Pavla Galíka považuje po společném jednání s Žít Brno a Stranou zelených koaliční smlouvu dál za platnou. Primátor Petr Vokřál necítí zodpovědnost za současnou krizi, řekl novinářům po dnešním jednání zastupitelstva. Na něm se koaliční krize neprobírala, padl na ni pouze jeden dotaz.

Lidovci považují koalici za rozpadlou, ANO, Žít Brno a zelení ji mají stále za platnou kvůli tomu, že ji žádná stran písemně nevypověděla. Lidovci sice neposlali výpověď koaliční smlouvy, ale písemně informovali ostatní partnery o tom, že považují koalici za ukončenou. "KDU-ČSL reflektuje skutečnost, že ANO zahájilo jednání o novém koaličním uspořádání. Veřejně takové jednání zdůvodňovalo údajným sporem uvnitř koalice ohledně uspořádání městských společností, aniž však do té doby svým smluvním parterům předložilo projednatelný materiál k tomuto tématu a aniž by řešilo spor podle koaliční smlouvy s využitím institutu dohodovacího řízení," stojí v prohlášení lidovců.

KDU-ČSL má za to, že "nastolením popsané situace, kdy subjekt s nejvyšším mandátem od občanů uveřejnil snahu o složení nové koalice, došlo m ve skutečnosti ke konkludentnímu odstoupení od koaliční smlouvy a k ukončení její platnosti." Podle Liptákové lidovci nebudou brát zpět dohodu o spolupráci a hledání nových partnerů, kterou o víkendu kvůli celé záležitosti uzavřeli s opoziční ČSSD. ANO to bere na vědomí, názor na platnost koalice ale nemění. "Podle ustanovení koaliční smlouvy může dojít k jejímu ukončení pouze po dohodovacím řízení, kterého se bude účastnit předseda politického klubu a pověřený zástupce dané politické strany či hnutí," objasnil Galík.

Primátor Vokřál dnes prohlásil, že je pro zachování současné koalice, přestože potvrdil, že ANO minulý týden jednalo s ČSSD. "Nebyli jsme

schopní v koalici až do čtvrtku překonat jeden ze zásadních problémů. Proto jsme oslovili sociální demokracii, co si o tom myslí, abychom v případě kolapsu koalice věděli, zda bychom mohli najít partnera. Tím jsme neporušili koaliční smlouvu, která nám to nezakazuje," zdůraznil Vokřál.

Podle Liptákové nelze čtyřkoalici zachránit a dělat, jako by se nic nestalo. "Věci, které se staly, nelze vzít zpět. Byli jsme mediálně napadáni, že spolupráce není z naší strany dobrá. V poslední době jsme obviňováni z toho, že za vše můžeme. Nemůžeme si přece nechat všechno líbit, aby se vzápětí řeklo: Buď hodný, nic se nestalo a pojď zpět do naší náruče," řekla Liptáková.

Sama by chtěla novou koalici uzavřít do měsíce, aby se na příštím zastupitelstvu mohlo změnit vedení. Zatím však není jasné, kdo do nové koalice vstoupí. Lidovci a ČSSD mají 18 mandátů z 55. Osloví jako vítěze voleb hnutí ANO. Vokřál však řekl, že pozice, kdy se lidovci se sociálními demokraty domluvili a ANO by k sobě přizvali, není pro hnutí komfortní. Nevyloučil však ani takovou spolupráci, připustil ale i další možnosti.

Koaliční krize se nedotkla dnešního jednání zastupitelstva, projednalo přes 80 bodů. Zastupitelé ji ani neřešili. V závěru padl dotaz opozičního Martina Říhy (KSČM), zda koalice stále platí, či nikoliv. Primátor Vokřál mu řekl, že dostane písemnou odpověď do 30 dnů. Liptáková to okomentovala tím, že se strany snaží nevnášet do rozhodování o městě negativní emoce.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět, KSČM, TOP 09 a SZ mají po čtyřech. Poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad.

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Související:

Právě se děje