TOP 09 ostrouhala: Sněmovna neprojedná postup policie při návštěvě z Číny

Praha – Poslanecká sněmovna dnes nepodpořila návrh opoziční TOP 09 na zařazení bodu týkajícího se postupu policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Strana se tématem chtěla zabývat na schůzi dolní komory příští čtvrtek. TOP 09 a ODS už ohlásily, že se pokusí vyvolat k záležitosti mimořádnou sněmovní schůzi.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
doporučujeme

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zatím nebude muset vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta. Sněmovna zařazení tohoto bodu odmítla, podobně dopadly i další opoziční návrhy úprav programu schůze. Ty směřovaly například k migrační krizi nebo k libanonské kauze.

„Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra. Pokud represivní orgán překračuje svoji pravomoc a bezdůvodně šikanuje, jedná se o nepřijatelný postup, ať již tuto činnost provádí horlivě či liknavě," uvedl k navrhovanému bodu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Policie se podle něj dopouštěla při návštěvě čínského prezidenta bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího.

„Policie si nemůže dělat, co chce. Nesmí vtrhnout na akademickou půdu a řešit vyvěšení vlajek. Každý má právo vyjádřit svůj názor. Proto jsme chtěli o postupu policie během návštěvy čínského prezidenta jednat ve Sněmovně. Koalice však návrh na zařazení mimořádného bodu smetla ze stolu," uvedla k bodu ODS.

„Postup policie během návštěvy čínského prezidenta v Praze vyvolal oprávněné reakce. Není přijatelné, aby kvůli vyvěšení vlajky vtrhla policie na akademickou půdu. Protože podobných excesů přibývá, budeme chtít od vlády vysvětlení," dodal šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Poslanci nepodpořili ani návrh Stanjury, který chtěl, aby se poslanci vrátili k takzvané libanonské kauze a zřídili vyšetřovací komisi. Komise by měla podle názoru občanských demokratů objasnit propuštění Alího Fajáda do Libanonu, o jehož vydání žádaly Spojené státy.

Sněmovna také odmítla zařazení bodu, podle kterého by měl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vysvětlovat postoj vlády ke sněmovnímu usnesení o migrační krizi. Sněmovna v něm mimo jiné odmítla dohodu Evropské unie s Tureckem k imigraci v části o zrušení vízové povinnosti pro turecké občany. Ze Sobotkova tehdejšího vyjádření vyplynulo, že usnesení nebude mít zásadnější dopad na vládní politiku. „Není možné, aby premiér bojkotoval usnesení Sněmovny," řekla předkladatelka návrhu, poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Stanjura neprosadil požadavek, aby se poslanci zabývali postojem vlády k návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky, která podle šéfa klubu ODS podstatně sníží suverenitu Česka.

Úsvit neuspěl s návrhem, aby Sněmovna projednala návrh na vyhlášení referenda k možným kvótám na přerozdělování uprchlíků mezi státy osmadvacítky.

Místopředseda Úsvitu Marek Černoch a Okamura návrh změn v evropské azylové politice také kritizovali. Podle Černocha by se Česko stalo bruselskou provincií. „Evropská komise s námi jedná jako s protektorátním územím," soudí Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa

22.08.2019 09:02 Policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku Vladimíra Huňka, známého z…

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama