Zeman požádá senátory o schválení zákona o NKÚ

Praha – Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala dnes uvedl, že Miloš Zeman požádá senátory o to, aby podpořili změnu zákona, která rozšíří působnost jeho úřadu.

Přidejte svůj názor

Prezident Miloš Zeman navštívil v pátek 11. března Poslaneckou sněmovnu
doporučujeme

Zeman slíbil Kalovi pomoc při schvalování zákona o rozšíření působnosti NKÚ a patřičné novely ústavy. Má v plánu oslovit senátory se žádostí o podporu zákonu.

Prioritou dnešního setkání bylo podle Kaly předání výroční zprávy NKÚ za loňský rok. Zeman chtěl od šéfa NKÚ slyšet, co se zlepšuje a kde přetrvávají problémy. „Hodně tvrdě kritizuje IT systémy a nákupy těchto technologií," poznamenal Kala.

Kala ho požádal, aby se podíval na projednávání novely ústavy a zákona na rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu. Prověrky úřadu by se podle novely mohly nově týkat například hospodaření obcí, krajů, jejich příspěvkových organizací, státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl.

„Zeman nás v minulosti mnohokrát podpořil a chce, abychom tuto působnost získali," řekl Kala. Prezident slíbil, že mu pomůže, protože zákon považuje za významný.

Zákonem se dnes v Poslanecké sněmovně bude zabývat kontrolní výbor, který by měl přijmout některé pozměňovací návrhy. Následně normu poslanci budou schvalovat ve třetím čtení. Kala nepředpokládá, že by jej měli zamítnout, potíže ale očekává v Senátu.

Mezi připomínkami kritiků zákona je, že NKÚ bude kontrolovat samosprávná rozhodnutí. To Kala odmítá. Účelem podle něj není kritizovat samotná rozhodnutí, ale určit, zda byly peníze utraceny podle pravidel.

Zeman také NKÚ požádal, aby prošetřil daňový zákon a velký počet výjimek, které obsahuje. „Chtěl by, aby se v tom udělal nějaký systém," dodal Kala.

Řeč přišla také na koncepci kontroly. Prezident podle Kaly chce, aby výsledky kontroly byly brány jako relevantní a bylo s nimi dále pracováno. Kvůli tomu se Zeman obrátí na vládu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama