Poslanci budou na mimořádné schůzi debatovat o zákrocích při návštěvě z Číny

Praha – Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) svolal mimořádnou schůzi. Na ní by se mělo mluvit o postupu policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Jednání iniciovaly ODS a TOP 09.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Čínský prezident Si Ťin-pching
doporučujeme

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl vysvětlovat poslancům postup policie vysvětlit příští týden ve čtvrtek na mimořádné schůzi.

Policie se při návštěvě čínského prezidenta podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska dopouštěla bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího. Zásahy podle něj budily dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. „Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra," uvedl Kalousek.

Prezident Miloš Zeman dnes naopak policistům za opatření na Hradě poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí.

Kalousek v reakci na to na facebooku napsal, že není pochyb o tom, že instrukce policii pro její postup dával prezident a jeho lidé. „Není pochyb o tom, že instrukce policii pro její postup během návštěvy čínského prezidenta dával prezident a jeho lidé. V instrukcích nyní pokračuje: 'Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků...'. Zajímalo by mě, vůči které z těchto dvou skupin budou uplatňovány tvrdší represe," uvedl Kalousek.

Kalousek byl mezi účastníky shromáždění na podporu Tibetu, které policie nepustila na uzavřené Hradčanské náměstí, kam byla akce nahlášena. Podle Zemana je potřeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor, "od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi".

Ze zákroků při návštěvě čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za "nevhodný a nadbytečný". Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama