Snížení odměn exekutorům? Vymahatelnost práva ohrožena, varuje šéfka komory

Praha - Podle plánu ministerstva spravedlnosti by měla odměna soudním exekutorům klesnout až o dvě třetiny. Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková v reakci uvedla, že takové opatření povede k rozpadu systému vymáhání práva.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Také prý hrozí, že exekutorské úřady svůj provoz dále neutáhnou a skončí, což povede k propuštění více než 3000 zaměstnanců. "Dramaticky se sníží vymahatelnost práva v ČR, čímž se věřitelé opět nedomohou svých peněz," varovala Fučíková.

Exekutoři aktuálně vymáhají jistinu 350 miliard korun. Konečné důsledky takové radikální změny by ale podle ní byly mnohem širší a negativně by je pocítili jak občané, tak státní pokladna. Státu totiž v případě, že exekutoři budou nuceni svou činnost ukončit, reálně hrozí náhrada škody až 100 miliard korun, podotkla.

"Prostor pro snížení exekučního tarifu podle našich dat neexistuje. Měli bychom naopak hledat cesty, jak kompenzovat úřadům stále rostoucí náklady a agendu. Už teď má řada exekutorů vážné finanční potíže a mnoho z nich zvažuje propouštění zaměstnanců či přímo uzavření úřadů," uvedla Fučíková.

Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, byl nastaven před 15 lety. Dílčími úpravami se pak o 50 procent snížily odměny a náhrady výdajů v případě dobrovolné úhrady dlužníkem a byly zavedeny limity na účtované náklady, jako je cestovné.

Dvoutřetinové snížení exekučního tarifu vysvětlil na příkladu, kdy při vymožené pohledávce 20.000 Kč za dvouletou průměrnou dobu vymáhání by exekutor podle návrhu MSP dostal celkem 3000 Kč. Odměna by byla 1000 Kč, tedy 50 korun měsíčně, paušální náhrada nákladů další 2000 Kč. Nyní ve stejném případě získá 3000 Kč jako odměnu a ještě 3500 Kč na náklady.

"Za paradoxní a nespravedlivé lze považovat nejasné zvýhodňování insolvenčních správců, kteří dostávají zaplaceno minimálně 45.000 Kč, a to vždy a bez ohledu na to, zda peníze vymůžou. Úhradu odměny jim garantuje stát. Naproti tomu minimální odměna exekutora by u navrhovaného snížení exekučního tarifu činila jen 500 Kč. Odměnu exekutor dostává jen v případě, že peníze vymůže," upozornil člen prezidia komory Martin Tunkl.

Exekutorská komora podporuje zavedení povinných záloh věřitelům, protože jde o cestu k zodpovědnému vymáhání, ale neotevírá to možnost ke snížení tarifu.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

21. srpna bude v Praze dusno. Pochod proti Zemanovi a Babišovi vyrazí do…

19.08.2019 09:14 Na současné politické problémy chce při pochodu k připomínce výročí událostí z 21. srpna 1969…

Ruský útok na Česko? Schází se Bezpečnostní rada státu

19.08.2019 05:32 Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu …

Česko napadly ruské tajné služby? Bezpečnostní rada svolala jednání

18.08.2019 14:22 Bezpečnostní rada státu (BRS) se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama