Příspěvek na péči o postižené vzroste, rozhodli poslanci. Drábkova pravidla ale zůstanou

Praha - Příspěvek na péči pro zdravotně postižené vzroste o desetinu, schválila dnes Sněmovna a předlohu novely zákona o sociálních službách poslala do Senátu. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Michaela Marksová-Tominová (ČSSD)
doporučujeme

Výše příspěvku se neměnila od jeho zavedení, tedy zhruba devět let. Vzrůst by měl od srpna, změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun.

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková navzdory podpoře sociálního výboru neuspěla s návrhem na zrušení pravidel pro přiznávání příspěvků, které zavedla reforma bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Místo 36 kritérií se od roku 2012 hodnotí deset a řadě lidí se podle poslankyně příspěvek snížil nebo o něj přišli.

Hnyková žádala návrat k původnímu posuzování. Proti se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a Sněmovna její stanovisko potvrdila.

Poslanci naopak schválili úpravu Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), který umožní rychlejší přidělení dávky lidem například po těžkém poškození míchy, mozku nebo po amputaci končetin. Nyní se řízení v době pobytu v nemocnici přerušuje a po návratu pacienta domů rodina nemá peníze na zajištění služeb.

Vládní novela zahrnuje také zvýšení pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu na dva miliony korun. Změnit by se měla i úprava možnosti držet člověka v ústavu proti jeho vůli. Nově by to mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život jeho nebo jeho okolí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama