Vyzvídání údajů o Čapím hnízdu nebylo nezákonné, rozhodl prošetřovatel

Praha – Prošetřovatel Úřadu vlády Jan Kněžínek podle serveru Aktuálně.cz rozhodl, že se náměstek ministerstva financí, který pověřil úřednici, aby se v Bruselu poptala na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, neporušil zákon.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle prošetřovatele náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek neporušil zákon, když v lednu nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zákon neporušil ani Babiš.

Stížnost ke Kněžínkovi podali dva přímí nadřízení úřednice. Prošetřovatel ale nechce zveřejnit detaily ze stížnosti ani ze samotného vyšetřování.

Babiš i Vyhnánek už dříve odmítli, že by jakkoliv porušili zákon. Šéf rezortu financí popřel, že by si sám u svého náměstka vyzvídání v Bruselu objednal. „Jednal z vlastní iniciativy," tvrdil Babiš.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici to vnímají jako dotační podvod.

Babiš v březnu na mimořádném jednání Sněmovny řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu Čapí hnízdo jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama