V koalici to zase skřípe: Gratuluji hazardu k vylobbování nižších daní, rýpl si Babiš

Praha – Ministr financí Andrej Babiš se zlobí, že se část vládní koalice rozhodla spolu s opozicí hlasovat pro změnu vládního návrhu. Přes Babišův nesouhlas Sněmovna rozhodla, že hazard bude podléhat dvěma sazbám zdanění, zatímco vláda navrhovala tři. A to Babiš ostře okomentoval.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Koaliční ČSSD a ANO sice vítají schválení nových pravidel provozování hazardních her Sněmovnou, Babiš však lituje, že koalice nepostupovala jednotně. O peníze tak podle šéfa financí přijdou hlavně sportovci. Opozice v souvislosti se zákonem kritizuje cenzuru na internetu.

Šéf státní kasy varoval, že schválení pouze dvou sazeb připraví stát o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. Návrh z koaličních stran podpořila většina poslanců ČSSD a KDU-ČSL, poslanci ANO se zdrželi. „Jinak samozřejmě 'gratuluji' hazardu k vylobbování nižších daní, což znamená minus 450 milionů korun ročně pro stát a obce. V budoucnu taky míň pro sport. Hlasovalo pro ně 117 poslanců: ČSSD 40, KSČM 29, TOP+STAN 22, ODS 13 KDU 7, Úsvit 6 proti 41 poslancům ANO, kteří podpořili návrh ministerstva financí," uvedl na sociálních sítích Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se domnívá, že jsou pravidla moderní a dostatečně přísnou regulací. Babiš na twitteru označil za neuvěřitelné, že pro dlouho diskutovanou předlohu hlasovalo víc poslanců, než je třeba pro ústavní zákony. Schválení normy považuje za velký úspěch bez ohledu na některé změny prohlasované i koaličními poslanci. Nespokojenost vyjádřil nad tím, že pozměňovacím návrhem vypadl ze zákona zákaz provozu heren poblíž škol.

„Posilujeme pravomoci státu a obcí v kontrolách provozu hazardu. Zákon jako jedno z opatření proti patologickému hráčství přináší omezení otevírací doby heren. Zaměstnanci celní správy budou moci kontrolovat, jestli firmy plni ohlašovací povinnost, ověřovat věk hráčů či kontrolovat hráče dle seznamu osob, kterým je hra znemožněna," vypočítal Sobotka.

Zákon přes odpor opozice obsahuje i kritizované paragrafy umožňující blokování stránek s nepovoleným hazardem. Ukládá povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístup na internetové stránky uvedené na seznamu nepovolených internetových her.

„Poprvé od roku 1989 se stalo, že byla schválena cenzura svobodného média politicky řízeným úřadem státní správy. Je to nesmírně nebezpečné pro svobodnou společnost a další ztráta kousku svobody v naší zemi. Stalo se tak v rámci loterijního zákona. Tento zákon je vůči hazardu moderní regulační normou. Podporovali jsme ho, přáli jsme si jeho schválení a podporovali jsme i některé pozměňující návrhy, které regulaci ještě zpřísňovaly. Protože však nebyl přijat návrh našeho poslance Jana Farského, který pravomoc zablokovat internetovou stránku dával výlučně soudci a nikoliv úředníkovi ministerstva financí, nemohli jsme zákon jako celek podpořit. Náš souhlas s cenzurou internetu bychom nedokázali vysvětlit ani svým dětem, natož svým voličům," zlobil se šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Poslanecká sněmovna právě schválila zavedení cenzury Internetu v ČR. V rámci novely zákona o loteriích dnes sněmovna ministerstvu financí garantovala pravomoc zcenzurovat libovolný web, který bude zařazen na 'seznam nepovolených Internetových her'. Neprošel ani pozměňující návrh na vyřazení cenzurních paragrafů ze zákona, ani návrh, aby o cenzurování webů rozhodoval soud. Cenzurní paragrafy podpořili poslanci ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu," uvedli k tomu Piráti.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů k rozhodnutí sněmovny dodal: „Dnešek je černý den pro svobodu Internetu v České republice. Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit v senátu a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná."

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama