Kdo chce podnikat v pohřebnictví, musí mít praxi. Šlechtová navrhla nový zákon

Praha - Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. V případě základního vzdělání bude praxe minimálně deset let.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Karla Šlechtová,  ministryně pro místní rozvoj
doporučujeme

V rozhovoru s ČTK to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Navrhuje to v novele zákona o pohřebnictví, který by měl platit od příštího roku.

"Kdo chce dnes podnikat v pohřebnictví, odsedí si rekvalifikační kurz a dostane certifikát. Nepotřebuje žádnou praxi. V novele zavádíme, že takto může pracovat pouze jako zaměstnanec. Ale pokud si chce založit živnost, bude muset složit zkoušku. A navíc bude muset mít praxi v oboru," řekla Šlechtová. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou a vysokoškolák tříletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj.

Novela chce rovněž zakázat používání nejlevnějších papírových rakví. "Jsou úzké a krátké. Často se musí lámat kosti, aby se tam mrtví vešli. To je naprosto nepřijatelné," uvedla Šlechtová. Nově by rakev mohla být papírová, ale minimálně pětivrstvá. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných rakví.

Změna by se měla týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. "Nyní ho lékaři považují za odpad a dávají ho do stejných míst jako například amputované končetiny. My navrhujeme, aby o případném pohřbení rozhodli rodiče. V případě, že by se nevyjádřili do 48 hodin, plod by byl považován za odpad," řekla Šlechtová.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 17:06 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 10:44 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama