ČSSD Altnerovi 337 milionů nezaplatí. Bojí se, že skončí v daňovém ráji

Praha - Sociální demokracie musí do půlnoci zaplatit 337 milionů korun svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za služby ve sporu o Lidový dům. Peníze ale nepošle, nejprve uspokojí jeho věřitele, kteří požadují kolem 20 milionů korun, řekl dnes ČTK Jiří Chvojka, který stranu ve věci mediálně zastupuje.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

38. sjezd České strany sociálně demokratické
doporučujeme

Věří tomu, že ČSSD postupuje v souladu se zákonem. Rozsudek městského soudu v Praze se stal pravomocným v pondělí, od té doby ČSSD běží třídenní lhůta na zaplacení, která skončí dnešní půlnocí.

Altnerovi se zatím strana platit nechystá z několika důvodů. "Ani zatím nemůžeme, protože ani nevíme kam, a jsme vázáni tím, že musíme přednostně uspokojit ty věřitele," uvedl Chvojka. Jakmile straně doloží věřitelé nabytí právní moci exekučních příkazů, začne je jednoho po druhém vyplácet.

"Ten rozsudek toho soudu tímto krokem plníme v plném rozsahu," je přesvědčen Chvojka, podle něhož je to jediný možný zákonný postup. Chvojka ale odmítl potvrdit, že strana Altnera vyplatí, jakmile uspokojí jeho věřitele.

Chvojka dnes odmítl říci, zda ČSSD peníze Altnerovi vyplatí, až uspokojí jeho věřitele. Spekuloval ale o tom, co by Altner s penězi mohl udělat. "ČSSD se podle nás rovněž důvodně obává, že zaplatí-li panu Altnerovi astronomickou částku přiznanou rozhodnutím odvolacího soudu, se kterým zásadně nesouhlasíme, tyto peníze v případě úspěchu před Nejvyšším soudem již nikdy neuvidí," napsal s tím, že nechce, aby peníze zmizely v Panamě nebo jiném daňovém ráji. Příčinu těchto "důvodných obav" neozřejmil.

O řešení situace ve středu diskutovalo nejužší vedení sociální demokracie. Závazky bývalého advokáta Zdeňka Altnera vůči třetím stranám nemají vliv na povinnost ČSSD uhradit mu 337 milionů korun za právní služby v kauze Lidového domu, uvedl exekutorský úřad, který ČTK oslovila. Na politickou stranu by v případě, že právníkovi nezaplatí částku ve stanovené třídenní lhůtě, mohl být teoreticky už v pátek úspěšně podán exekuční návrh.

Oslovený exekutorský úřad ČTK potvrdil, že by už v pátek rozsudek přijal jako platný titul pro nařízení exekuce. V rámci vykonávacího řízení by pak uspokojoval i Altnerovy věřitele, kteří by se mu přihlásili.

Sociální demokracie podle Václava Veselého, právníka advokáta Zdeňka Altnera, nemá právo zadržovat peníze, které má Altnerovi z rozhodnutí soudu zaplatit. Veselý to dnes řekl ČTK v reakci na krok ČSSD, která oznámila, že do dnešní půlnoci Altnerovi 337 milionů korun nepošle a nejprve uspokojí jeho věřitele. Hovořit o exekuci vůči ČSSD pokládá zatím Veselý za předčasné.

"Já s tím nemůžu nic dělat, my budeme postupovat podle zákona. Já nic jiného s jejich rozhodnutím nenadělám," uvedl Veselý, který odkázal na rozsudek Městského soudu v Praze, který se stal v pondělí pravomocným. Sociální demokracii od té doby běží tři dny, aby peníze zaplatila.

Loading...
Témata: ČSSD | altner, zdeněk
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama