Sobotka odmítl diktát i přerozdělování uprchlíků Evropskou komisí

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nesouhlasí se stálým mechanismem pro přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU. Uvedl to při dnešních sněmovních interpelacích.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Česko bude žádat v návrhu Evropské komise na reformu azylového systému změny, řekl Sobotka.

Premiér chce připravit společnou pozici zemí visegrádské čtyřky k návrhu Evropské komise. "Je velká šance na to, abychom postupovali společně," podotkl. Česko bude hledat i další spojence pro podporu svého stanoviska, dodal.

V návrhu Česko podle ministerského předsedy podporuje část, podle níž by členské státy prvního vstupu imigrantů do EU museli tyto lidi registrovat, identifikovat a vrátit ty z nich, kteří nepotřebují mezinárodní právní ochranu.

Je taky pro pomoc členským státům na vnější schengenské hranici. Evropa by se měla podle Sobotky taky zaměřit na vytváření dohod s okolními státy po vzoru migrační smlouvy s Tureckem.

Předseda vlády také řekl ve Sněmovně, že Česko nepodléhá žádnému diktátu. Uvedl to v souvislosti s výrokem prezidenta Miloše Zemana, podle něhož byl za minulých vlády vztah ČR s Čínou v minulosti podřízen tlaku USA a Evropské unie.

"Nemyslím si, že podléháme nějakému diktátu z jedné či druhé strany," uvedl ministerský předseda. Podle něj se vztahy s Čínou primárně odvíjely od rozhodnutí vlády. Nelze se vymlouvat na nějaký tlak ze strany EU, když je Česko členem unie, dodal.

Sobotka také označil Česko za demokratický právní stát, zatímco "čínský režim je odlišný od našeho". Uvedl to v souvislosti s dřívějším výrokem Zemana, že se jel do Číny naučit, jak stabilizovat společnost, nikoli poučovat o lidských právech.

Premiér poznamenal, že Čína se v uplynulých 20 letech začala otevírat světu a její ekonomika se liberalizovala. Vztah s Čínou by podle Sobotky měl být založen na vzájemném respektu. "Neznamená to, že bychom měli rezignovat na své hodnoty, na přesvědčení o tom, že demokratický liberální politický systém je nejrozumnější cestou z hlediska rozvoje společnosti," prohlásil Sobotka. Dodal, že o tom mluvil také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho březnové návštěvy v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama