Dienstbier považuje zprávu USA o lidských právech v ČR za věcnou. Materiál kritizuje postavení Romů i Zemanovy výroky

Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) Považuje kritiku amerického ministerstva zahraničí za věcnou a korektní. Úřad vydal pravidelnou zprávu o stavu lidských právech, ve které je Česká republika kritizována mimo jiné za situaci Romů.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

V dokumentu, který americký úřad zveřejňuje každoročně, se objevily výhrady vůči situaci Romů a také k výrokům politických představitelů včetně prezidenta Miloše Zemana o migrační krizi. Reakce českých politiků na materiál, jsou rozporuplné.

Za oprávněné považuje výtky ministr pro lidská práda. „Považuji hodnocení České republiky za věcné a korektní. Skutečnosti, které popisuje, jsou mně i vládě známy a snažíme se je řešit," přiznal Dienstbier.

Otázka postavení Romů v Česku se ve zprávě objevila již poněkolikáté. Ministr však trvá na tom, že situace Romů se v posledním desetiletí zlepšila. „Co se týče výroků některých politických představitelů, chtěl bych zdůraznit, že slovník nenávisti nemůže ovládnout veřejný prostor," dodal

Americká diplomacie v dokumentu opět zmiňuje sporné názory prezidenta Miloše Zemana. Konkrétně cituje jeho slova o tom, že muslimští uprchlíci nebudou respektovat místní zákony a zvyklosti a místo nich budou chtít zavést islámské právo šaría. Zpráva také připomíná Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček považuje kritiku za zbytečnou. Zveřejněný materiál podle něj budí to dojem, že pasáž týkající se Česka byla složena z „nějakých zpráv nějakých neziskovek nebo mediálních titulků". „Je zcela zbytečné, aby spojenecká země takto postupovala vůči svému spojenci," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní líčení v kauze Vidkun nehude? Obhájci chtějí předběžné projednání…

19.08.2019 13:48 Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení.…

Kyberútok na MZV? Senátorům jsme informace neposkytli, brání se NÚKIB

19.08.2019 12:51 Aktualizováno Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil dnes na…

ČSSD trvá na Šmardovi. Zeman se pohybuje mimo ústavu, láteří Hamáček

19.08.2019 12:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby…

Dotace z ministerstva kultury? NKÚ odhalil alarmující skutečnosti, resort…

19.08.2019 09:58 Aktualizováno Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama